Kielnia do tynkowania

Znaczenie i właściwości tynku

Budowa domu podzielona jest na kilka etapów, które przebiegają jeden po drugim. Jednym z nich jest tynkowanie wewnątrz budynku na ścianach i suficie. Ekipa budowlana przystępuje do kładzenia tynku po zamontowaniu instalacji elektrycznej. Dlaczego jest to tak ważny etap i co ogólnie warto wiedzieć o zastosowaniach tynku?

Kiedy najlepiej położyć tynki?

TynkWłaściwie dobrane tynkowanie wewnętrzne będzie chroniło dom przed wilgocią oraz działaniem ognia. Nakładanie masy tynkowej ekipa budowlana rozpocznie dopiero po kilku miesiącach od postawienia ścian. Dlaczego? Otóż woda musi zdążyć wyparować z betonu i innych materiałów. Parowanie powoduje, że ściany się kurczą, dlatego tynk powinno się nakładać mniej więcej po upływie 3-6 miesięcy od momentu postawienia konstrukcji ściennej. Ważne, aby podczas tynkowania panowała właściwa temperatura. Musi być dodatnia, ale też nie za wysoka, bo tynk może wyschnąć zbyt szybko, przebarwić się lub zacząć odpadać. Z kolei, gdy będzie zbyt zimno, po prostu zacznie przemarzać. Właściwy moment powinni wyczuć fachowcy zajmujący się budową domu. A tych znajdziemy bez większych trudności zarówno w większych, jak i mniejszych miastach. Prawdopodobnie nawet w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajdziemy godną polecenia ekipę, której specjalnością są między innymi tynki Tomaszów Mazowiecki to jeden z dziesiątek przykładów miejscowości, w których możemy skorzystać z usług tego typu. Jakie rodzaje tynków wyróżniamy?

Kielnia do tynkowaniaCementowo-wapienne można wykorzystać w każdym pomieszczeniu. Mieszanka cementu i wapna sprawia, że masa po wyschnięciu jest bardzo wytrzymała i odporna na wilgoć, dlatego szczególnie poleca się ją do tynkowania kuchni oraz łazienek. Stanowi tak samo dobre podłoże pod farby, tapety oraz płytki. Schnie stosunkowo długo, około miesiąca. Tynki gipsowe są przeznaczone do niemal wszystkich pomieszczeń z wyjątkiem tych narażonych na wilgoć. Dają przyjemną w dotyku gładką powierzchnię, więc stosuje się je do ścian, które zamierzamy pomalować lub pokryć tapetą. Schną szybciej, niż cementowo-wapienne, bo w ciągu około dwóch tygodni. Tynki wapienne z kolei są długowiążace, co oznacza, że schną długo, a więc nie trzeba się spieszyć podczas ich nakładania. Mają dobrą przepustowość pary wodnej i umożliwiają regulację wilgoci w powietrzu. Oprócz tego do dyspozycji mamy również tynk gliniany, wykorzystywany najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych lub przeznaczonych do relaksu.

Właściwie dobrany tynk będzie chronił przed wilgocią, zapewni odpowiednią izolację oraz ułatwi malowanie i tapetowanie. Należy jednak wiedzieć, który z wymienionych rodzai będzie miał najlepsze zastosowanie w konkretnym pomieszczeniu. Tylko wtedy będzie najlepiej spełniał swoją rolę.

Dodaj komentarz