specjalne zamki antypaniczne

Zamek antypaniczny ? zastosowanie i charakterystyka

W budynkach, w których może znaleźć się wiele osób, montuje się specjalny rodzaj zamków, które zapobiegają panice. Są one przydatne, gdy wybucha pożar i niezbędna jest ewakuacja. Szczegółowo określa to rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych z 12 kwietnia 2002 roku.

Zamek antypaniczny powinien znaleźć się w miejscu, w którym może przebywać jednocześnie więcej niż 300 osób

specjalne zamki antypaniczneTakie zamki muszą znaleźć się wówczas we wszystkich drzwiach ewakuacyjnych, co przeciwdziała skutkom paniki i dezorientacji. Głównym zadaniem zamka antypanicznego jest umożliwienie łatwego i szybkiego otwarcia drzwi przez osoby, które ewakuują się z budynku. Zamek skonstruowany jest w taki sposób, żeby otworzyć go nawet przy zerowej widoczności. Umożliwia on wydostanie się z budynku bez użycia klucza czy karty. Jedynym, co trzeba zrobić, żeby otworzyć takie drzwi, to nacisnąć na nie z odpowiednią siłą. Jednym z mechanizmów używanych w takich zamkach jest listwa naciskowa, która jest prostsza w wykorzystaniu od tradycyjnej klamki. Pokonanie zamka antypanicznego od zewnątrz wcale nie jest takie proste. Stosuje się zamki antypaniczne, które różnią się od siebie pod względem budowy i sposobu działania.

specjalne zamki antypaniczneZamek antypaniczny pozwala na opuszczenie lokalu nawet w sytuacji, gdy z zewnątrz drzwi są zamknięte na klucz. Wysokiej jakości specjalne zamki antypaniczne stosowane są na halach targowych, w sklepach wielkopowierzchniowych oraz na terenie zakładów produkcyjnych. Klamki w drzwiach antypanicznych nie są ze sobą połączone ? zewnętrzna i wewnętrzna działają niezależnie od siebie. Możliwe jest ustawienie drzwi z zamkiem antypanicznym w taki sposób, żeby w ciągu dnia działały one dwukierunkowo, a w nocy stanowiły tylko element drogi ewakuacyjnej. Trzpień takiego zamka ma 8 lub 9 milimetrów. Niezbędne jest zastosowanie klamki lub dźwigni wewnątrz budynku. Posiadając klucz, można otworzyć drzwi antypaniczne z każdej strony. Po zaryglowaniu zamka zewnętrzna klamka pozostaje luźna i nie otwiera drzwi. Po otworzeniu zaryglowanych drzwi antypanicznych możliwe jest połączenie klamki zewnętrznej i wewnętrznej.

Ułatwia to ewakuację oraz pozwala wrócić po kogoś, kto został w środku bez potrzeby posiadania klucza. Odryglowanie zamka następuje po otwarciu drzwi od wewnątrz i jest stałe. Takie zamki stosuje się w drzwiach, które mają służyć tylko do ewakuacji podczas pożaru. Zamek antypaniczny można zamontować w drzwiach o dowolnej szerokości. Montaż zamka antypanicznego nie wymaga umieszczania klamki po zewnętrznej stronie drzwi.

Dodaj komentarz