meble na wymiar

Zalety woskowanych mebli

Woskowanie mebli to bardzo znana metoda wykończeniowa, stosowana już w XVIII wieku. Nadaje elementom drewnianym blasku i połysku, wydobywa wszelkie walory naturalnych odcieni drewna. Czy warto stosować właśnie tę metodę do ochrony elementów wyposażenia wnętrza? By wykończyć meble, można zastosować wiele sposobów, takich jak użycie bejcy, lakieru czy pomalowanie ich farbą. Kolejnym sposobem jest woskowanie, które stosuje się już od wieków.

Woskowane meble, czy warto zastosować?

meble na wymiarDo tego można wykorzystać wosk roślinny, choć popularniejszy jest wosk pszczeli. Warstwa wosku stanowi naturalną barierę, chroniącą mebel przed zarysowaniami, kurzem i innymi zanieczyszczeniami, a także przed wilgocią i płynami (choć już w mniejszym stopniu). Oprócz praktycznego zastosowania nadaje świetny efekt wizualny. Połyskliwy wosk uwidacznia estetykę drewna, sprawia że słoje stają się widoczniejsze. Użycie wosku lekko przyciemnia strukturę mebla drewnianego. Kolejnym atutem tej metody jest jej ekologiczność. Wosk, tak jak i inne preparaty pochodzenia naturalnego, jest nietoksyczny i nie szkodzi środowisku. Ponadto wyjątkowo łatwo się go nakłada, a w razie konieczności można go usunąć za pomocą rozpuszczalnika. Meble woskowane czyścić należy z użyciem miękkich ściereczek bądź gąbek, tak by nie zarysować ich powierzchni.

meble na wymiarGdzie można zastosować takie elementy wyposażenia? Często można spotkać się z wykonywaniem ich na specjalne zamówienie. Woskowane meble na wymiar to na przykład kredensy do salonu, krzesła do jadalni czy stoły. Dzięki takiemu zamówieniu można dopasować ich wygląd do reszty elementów wyposażenia. Jednakże często takie meble stanowią część kolekcji mebli produkowanych seryjnie. Z pewnością wybór mebli wykonywanych pod wymiar sprawi, że będą one posiadały oryginalny i niepowtarzalny wygląd. Na zamówienie będzie jednak trzeba poczekać. Inaczej rzecz ma się w przypadku produktów seryjnych, które można nabyć już od ręki. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by samodzielnie podjąć się renowacji starych mebli. Samodzielne woskowanie nie jest trudne. W początkowym etapie należy usunąć wszelkie pozostałości farb, lakierów, a także wosku. Preparaty są dostępne w wielu odcieniach, łatwo jest więc dobrać odpowiedni kolor. Pokrytych powierzchni nie można lakierować ani malować, ponieważ śliska warstwa wosku nie łączy się z innymi preparatami.

Wosk nadaje meblom wyjątkowy połysk, znacznie podnosi ich estetykę. Woskowane meble można zakupić na wymiar, lub znaleźć gotowe w sklepach. To metoda pozwalająca wydobyć naturalne piękno drewna nawet ze starych mebli, które już dawno utraciły swój dawny blask. Sprawia, że meble stają się przyjemniejsze dla oka, a uwidoczniony rysunek ich usłojenia podkreśla ich atrakcyjność.