Z (nie)dalekiej Prowansji

Są style w aranżacji wnętrz, które przemijają. Są też takie, które przechodzą w stan skupienia, by niedługo potem powrócić w wielkim stylu. Jednak istnieje jeden typ, który tak głęboko wpił się w nasze serca, że nawet przemijający czas nie był w stanie wydrzeć nam wspomnień z nim związanych. Nasuwający na myśl poranki pachnące ziołami i lawendą: styl prowansalski.

Wymarzony wystrój

Ileż to razu z przyjemnego snu wybudził nas zgrzyt tramwaju, lub inny rodzaj hałasu związanego z szarą codziennością? Po takich pobudkach nic nie jest już takie samo. Przez cały dzień marzymy o tym, aby wrócić do świata snów: zasnąć i przenieść w miejsce, gdzie toczyliśmy zupełnie inne życie. W miejsce, które choć było tylko snem, było dla nas bardziej realne, niż obecne: cisza, spokój, brak stresu, wyraźne ulubione zapachy i widoki. Jednak po co wiecznie uciekać? Budzić się co rano z pękniętym sercem i chęcią powrotu do tego co utracone?

Chociaż niewielką część naszego marzenia możemy osiągnąć w naszym domu. Śniąc o Francji możemy przenieść niewielki jej kawałek do naszego skromnego domostwa. Nie będą to co prawda niekończące się pola winne, ani lazurowe plaże, na których zapach morskiej bryzy uderza w twarz. Ale może to być coś o wiele subtelniejszego, wyciszającego, co skłania ku podróży w głąb siebie, zamiast ucieczki od rzeczywistości.

Wyobraźmy sobie, że wchodząc do naszego domu, naszym oczom ukazują się meble do przedpokoju w stylu prowansalskim: masywne i ciężkie, a jednocześnie piękne. Są one proste, jednak posiadają swój urok. Również w sypialni możemy odnaleźć i polubić się z tym stylem: różnego rodzaju komody, szafy i szafki w stylu prowansalskim to coś o czym marzy każda romantyczka: bielone, rzeźbione i zdobione malowanymi kwiatami. A dodatkowymi elementami przemawiającymi na korzyść takiego rozwiązania są aromatyczne suszone kwiaty, a także haftowane i koronkowe tkaniny w stylu prowansalskim.

Kiedy sofa szepcze ?stój?

Styl prowansalski kojarzy się przede wszystkim z wiejską sielanką: ze spokojem, jaki panuje wokół i klimatem dającym poczucie harmonii i bezpieczeństwa. Który aż krzyczy: zostań, nie spiesz się. Spędzając czas w otoczeniu tego typu mebli staje nam przed oczyma szczęśliwa rodzina, przygotowująca obiad wokół potężnego, dębowego stołu. Każdy jego sęk widział niejedno, i zobaczy jeszcze więcej. Przy białych przecieranych blatach uśmiechnięta matka ugniata ciasto. Sielankowa scena wiejskiego dnia.

Niezwykle podobne do stylu prowansalskiego są aranżacje rustykalne. One również cechują się masywnymi kształtami. Ze względu na to, że również przybliżają do ?chłopskiego? sposobu bycia, stały się pasją wszystkich tych, którzy dzięki ich prostocie pragną zbliżyć się do natury. Każdy kto pokocha styl prowansalski meble, a także dodatki nie odmówi sobie sofy w stylu rustykalnym w swoim salonie. Czy może być coś milszego, niż zimowy wieczór, kominek, z którego bucha przyjemne ciepło oraz my: popijający gorącą czekoladę, otuleni kocami, na naszej głębokiej, miękkiej kanapie, gdzie musimy dzielić miejsce nie tylko z kotem, ale i dziesiątkami poduszek? Rzeczywiście, nie ma.

Styl prowansalski i rustykalny przez wielu jest niedoceniany. Jednak, całe szczęście, posiada grono wiernych zwolenników. W pewnym wieku każdy pragnie w swoim życiu stabilizacji i spokoju. U każdego ten okres następuje w innym momencie. Kojarzy się on otwartością na ludzi, pokazuje, że rodzina zamieszkująca mury tego właśnie domu, jest tak mocna, jak meble, które ich otaczają: praktycznie niezniszczalne, których piękno nie uznające upływu czasu.

 

Dodaj komentarz