maski obrzędowe

Wystrój pokoju w stylu afrykańskim

Tematyczny wystrój wnętrz nigdy nie wyjdzie z mody. Wiele osób upiększa swoje mieszkania, aby nadać im wyjątkowy klimat. Obecnie popularne są style skandynawski i prowansalski, ale swoich wielbicieli mają także aranżacje inspirowane podróżami. Dziś zajmiemy się omówieniem jednej z takich estetyk oraz pomysłów na wystrój pokoju w stylu afrykańskim.

Z tego wpisu dowiesz się, jak urządzić klimatyczne wnętrze w duchu Afryki oraz uniknąć popularnych błędów aranżacyjnych.

Elementy stylu afrykańskiego w aranżacji wnętrz

maski obrzędoweStyl afrykański kojarzy się z egzotyką, naturą i dzikością. Jeśli lubisz otaczać się rękodziełem oraz nasyconymi kolorami, wnętrze zainspirowane południem kontynentu afrykańskiego na pewno przypadnie Ci do gustu. Ten obszar wyróżnia się na tle pozostałych zamiłowaniem do głębokich odcieni czerwieni, urozmaiconych kolorami ziemi oraz bielą. Zaprezentowane zestawienie barw sprzyja kreowaniu wnętrz pełnych ciepła i przytulności.

Kolejną cechą, charakterystyczną dla stylu południowoafrykańskiego, jest obecność wzorów geometrycznych i zwierzęcych. Zwykle pojawiają się one na tkaninach i ceramice. We wnętrzach inspirowanych Afryką nie może zabraknąć glinianych naczyń, figurek, masek, drewnianych mis oraz wyrobów tkackich, np. kilimów, koców, zasłon itp.

W afrykańskim pokoju powinny znaleźć się także stylizowane meble, wykonane z naturalnego drewna. Najlepiej, by był to surowiec gatunku egzotycznego, ale w celu uzyskania zamierzonego efektu, można także wybrać meble z wikliny lub bambusa. Istotne jest, aby poszczególne bryły były dość obszerne, masywne i w ciemnym kolorze.

Drewniane podłogi sprawdzą się podczas urządzania pokoju w stylu afrykańskim. Zadbaj, aby były wykonane z prawdziwych desek, wnoszącymi do wnętrza dotyk natury. Ściany w stylu afrykańskim pomaluj farbami w kolorach ziemi, np. oliwkowym lub brązowym. Jeśli obawiasz się, że takie barwy zanadto zdominują lub przyciemnią pomieszczenie, jedną z nich pokryj jaśniejszym kolorem. Taki zabieg ożywi i urozmaici wnętrze. Innym sposobem na wprowadzenie do pokoju stylu afrykańskiego, jest pokrycie ścian tynkiem strukturalnym.

Jak NIE urządzać wnętrz w stylu afrykańskim?

cios słonia Styl południowoafrykański jest wdzięczną estetyką, która umożliwia urządzenie przytulnych, klimatycznych wnętrz. Warto jednak pamiętać, że popełnienie kilku błędów aranżacyjnych może zniweczyć cały wysiłek włożony w pracę nad pomieszczeniami. Czego zatem unikać, tworząc wystrój inspirowany Afryką?

Po pierwsze, nie przesadzaj z ilością dekoracji. Jeśli w jednym pokoju umieścisz dywany, koce i poduszki z motywami afrykańskimi, postawisz w nim kilka misek oraz zestaw glinianych dzbanów, a na ścianach zawiesisz obrzędowe maski, wnętrze będzie przytłaczać. Pożądany klimat osiągniesz, stawiając na 2-3 wyraziste akcenty, np. koc, misę na owoce i figurkę.

Po drugie, nie mieszaj stylów. Jeśli trudno Ci wybrać, czy wolisz estetykę marokańską, południowo- czy wschodnioafrykańską, wstrzymaj się z remontem mieszkania. Połączenie różnych estetyk nie będzie dobrze wyglądało, a wnętrza staną się zabałaganione i kiczowate.

Po trzecie, nie wprowadzaj do swojego domu naturalnych skór zwierzęcych, wyrobów z kości słoniowej albo rogu nosorożca. Wiele z takich ozdób pozyskiwanych jest nielegalnie. Ich kupowanie, sprowadzanie i posiadanie także nie jest zgodne z prawem. Poza tym nieetyczne jest otaczanie się takimi trofeami. Na rynku znajdziesz wspaniałe, syntetyczne tkaniny z motywami zwierzęcymi oraz dekoracje z drewna i gliny.

Podsumowanie

Styl afrykański w aranżacji wnętrz umożliwia wpuszczenie do swojego domu szczypty egzotyki. Dzięki przemyślanemu doborowi kolorów, faktur i dekoracji uzyskasz wspaniały, przytulny efekt, w którym od razu poczujesz się swobodnie oraz komfortowo. Warto rozważyć estetykę zainspirowaną podróżami, ponieważ z pewnością jest to styl oryginalny oraz wyrażający pomysłowość gospodarzy.

Dodaj komentarz