wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Wysoce wydajna wentylacja mechaniczna

Każdy budynek składa się z wielu systemów nadających mu odpowiedniej funkcjonalności. Jednym z najważniejszych z nich jest wentylacja dzięki której możliwa jest stała wymiana powietrza pomiędzy wnętrzem budynku, a jego zewnętrzną stroną. To dzięki niej wewnątrz budynku nie panuje zaduch, usuwane są z niego brzydkie zapachy oraz wszelkie nieczystości znajdujące się w powietrzu.

Wentylacja i nowoczesne urządzenia

wentylacja mechaniczna z rekuperatoremDlatego też wydajny system wentylacyjny jest w stanie w dużej mierze wpłynąć na jakość zamieszkiwania takiego obiektu, a nawet zmniejszyć koszta eksploatacyjne budynku. Wentylacje najczęściej dzieli się na dwie grupy, bardziej nowoczesną – wentylacje mechaniczną oraz tą przestarzałą – wentylację grawitacyjną. Ta pierwsza zyskała w ostatnich latach znacznie na popularności. Wiąże się to z możliwością zapewnienia bardzo dobrej jakości powietrza oraz wprowadzenia szeregu dodatkowych funkcji, takich jak chociażby odzyskiwanie ciepła znacznie zmniejszające wydatki związane z systemami grzewczymi. Wentylacja grawitacyjna z kolei jest systemem tradycyjnym i po prostu przestarzałym. Wykorzystuje ona niedoskonałości budynku oraz jego specjalnie przygotowane wady konstrukcyjne, tak aby prowadzić ciągłą wymianę powietrza bazującą na różnicy ciśnień.

wentylacja mechaniczna z rekuperatoremWydajna wentylacja mechaniczna z rekuperatorem kompletnie rezygnuje z tej zależności w zamian wprowadzając wyrzutnię oraz czerpnię powietrza w jednostce centralnej – rekuperatorze. Jest on odpowiedzialny za pobieranie powietrza z zewnątrz budynku oraz ogrzewanie go za pomocą ciepła zgromadzonego w powietrzu wyrzucanym. Tym sposobem raz już nagrzane powietrze nigdy nie jest bezpowrotnie wyrzucane na zewnątrz. Wydajność przekazywania ciepła sięga ponad dziewięćdziesięciu procent w nowoczesnych rekuperatorach. Jest to więc rozwiązanie niebywale korzystne. Przy wentylacji mechanicznej proces wymiany powietrza najsilniejszy jest przy największej różnicy ciśnień, a taka sytuacja ma miejsce zimą, gdzie budynek jest w błyskawicznym tempie wychładzany, a koszta ogrzewania stale rosną. Przy takim rozwiązaniu nie jest możliwe zastosowanie kompleksowego ocieplenia. Nowoczesny system wentylacji mechanicznej eliminuje ten problem, a nawet eliminuje konieczność otwierania okien wewnątrz domu.

Dzięki temu system ten przyjazny jest nawet osobom cierpiącym na alergię wziewną. Możliwe jest zastosowanie także dodatkowych filtrów w rekuperatorze. Są one w stanie skutecznie przechwytywać drobnoustroje, grzyby oraz właśnie pyłki, dzięki czemu rekuperacja jest w stanie stworzyć bardzo komfortowe warunki wewnątrz domu.

Dodaj komentarz