Wymowne kłamstwo cz.2

Wspominaliśmy już nieco o tym, jak wykryć kłamstwo w konfrontacji 1vs1. Były to podstawy. Jednak jaki jest w ogóle powód powstawania kłamstwa, którym karmi nas nasza druga połowa? Wiele kobiet uważa, że każdy mężczyzna kłamie z premedytacją i tylko dlatego, że jest niedojrzały emocjonalnie. Czy taka jest prawda? Czy może to mieć wpływ na to jak rozpoznać że ktoś kłamie?

Rozpoznawalne oszustwo

Nie ma tak zwanego ?dobrego kłamstwa?. Każde oszustwo, wciąż pozostaje oszustwem, bez względu na to, jakie intencje miał jego autor. Każdy kłamie, ponieważ w danej chwili jest to bardziej korzystne. Jednak dlaczego kłamie mężczyzna? Przecież zdawać by się mogło, że nie ma do tego żadnych podstaw. Jednak panowie ?zaprogramowani? są na ciszę i spokój. Lubią relaks, i jak najmniej obowiązków- zwłaszcza w czasie wolnym. Mężczyźni nigdy nie dorastają. Okazują to kolekcjonowaniem coraz to nowszych ?zabawek?, spotkaniami z kolegami, czy dziwnymi pomysłami, nieadekwatnymi do wieku. Nie będą mogli sobie na to pozwolić, jeżeli ich kobieta wiecznie będzie zasypywać ich pytaniami, które w ich toku rozumowania nie mają sensu.

Rodzi się więc w ich głowach cudowny pomysł okłamania partnerki, lub ?niedopowiedzenie? całej prawdy. Twoja druga połowa nie chce awantury na temat ceny nowego gadżetu? A więc kłamstwo. Narzeczony nie chciałby zostać na czymś przyłapany? Również kłamstwo, a jeśli się jednak nie powiedzie: kolejne. Jednak zdarza się, że powody, przez które kłamią nasi panowie są bardziej złożone. Może się okazać, że nasz partner nie jest pewny naszej reakcji- nie chcąc narażać wspólnej relacji, po prostu mówi to, co partnerka chciałaby usłyszeć. Pozostaje też opcja, że takie ?nawyki? zostały mu z poprzedniego związku. Może na tym opierała się jego poprzednia znajomość. Jednak kobieta także ma coś ?we krwi?. Jest bardziej uczuciowa, więc rozpoznawanie emocji to jedna z jej cech wrodzonych. Łatwiej jej zdemaskować kłamstwo: jedna nieostrożna odpowiedź partnera sprawia, że zaczyna się ona zastanawiać jak wykryć kłamstwo. Kobieta ma ułatwione zadanie: kiedy nie ma pewności, jak rozpoznać że ktoś kłamie sugeruje się intuicją.

Jak go zdemaskować

Kłamcę w dużym stopniu ujawnia mowa ciała. Nikt nie jest w stanie nad nią w pełni zapanować, więc to jak poznać że facet kłamie wcale nie musi być trudne. Zmienia się jego sposób mówienia: staje się przyspieszony i bogaty w informacje, o które nie pytaliśmy, i które nie wnoszą nic do rozmowy. Wypowiedź za to staje się pełna oskarżeń oraz usprawiedliwień, mających na celu ukazanie podejrzanego w jak najlepszym świetle, aby ?w razie czego?, kara jaka go spotka nie była zbyt wysoka. Jak poznać że facet kłamie przyglądając się innym cechom jego zachowania? Kłamca w stresie odczuwa oznaki ciśnienia krwi, stąd wypieki na twarzy i nosie (nos Pinokia), pocą mu się ręce, a on sam może odczuwać niepokój.

Potrzebuje więc w tej chwili czegoś, co pozwoli mu się szybko uspokoić i przywrócić zachwiana pewność siebie. Może krzyżować ręce, lub obejmować się. Zaczyna się także bawić palcami lub drobnymi rzeczami. Często wykorzystuje tę okazję, aby odwrócić wzrok od rozmówcy. Jego spojrzenie może ?uciekać? również w lewy górny róg- nasz kłamca zwraca się w ten sposób o wsparcie do ośrodka mózgu odpowiedzialnego za wyobraźnię. Wzmożona gestykulacja ma za zadanie odwrócić uwagę od nieszczerych intencji. Kłamcę należy wypytywać tak, aby nie był w stu procentach pewny naszej wiedzy. Zadając pytanie ?ile kosztował ten telefon??, nigdy nie usłyszymy prawdziwej odpowiedzi. Jeśli jednak pytanie sformułujemy, jako: ?dlaczego wydałeś aż tyle na ten telefon??, nasz wybranek będzie musiał dokładnie przefiltrować informacje które możemy znać.

Nasza dyskusja powinna opierać się na wymianie zdań, nie skali głosu. To nigdy nie prowadzi do niczego. Rzeczywiście, udowodniono, że mężczyźni kłamią częściej, ale zarzucając komuś kłamstwo, musimy pamiętać, że my także kłamiemy. Nigdy nie mówmy czegoś, co byłoby nieprzemyślane. To mogłoby zranić bardziej niż samo kłamstwo.

Dodaj komentarz