Wybór odpowiedniego dachu

Komu z nas nie marzy się własny dom? Gdy w końcu nasze marzenia mogą się ziścić, stoimy przed trudnym wyborem konkretnego projektu. Jedną z bardzo istotnych kwestii jest wybór odpowiedniego dachu. Co powinniśmy wybrać ? dach płaski kontra dach stromy? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Na czym skupić się podczas wyboru dachu?

Obecnie wciąż bardziej popularne są domy z tradycyjnymi, spadowymi zadaszeniami. Przede wszystkim kojarzą się one z lepszą estetyką. Dodatkowo możemy podkreślić piękno dachu szeroką gamą pokryć, jaką oferuje współczesny rynek. Co więcej, z takich powierzchni nie ma potrzeby odprowadzania wody i śniegu, jednak w związku z tym drugim musimy zaopatrzyć dach w specjalne systemy, które zapobiegają gwałtownemu spadkowi pokrywy śnieżnej. Łatwiej podkreślimy styl i charakter domu właśnie dachem stromym, które oferuje większe możliwości kształtowania jego formy. Tworzy też poddasze, które domownicy mogą wykorzystać jako powierzchnię mieszkalną. Niestety wówczas będzie ona pełna skosów ? czyli powierzchni praktycznie nieużytkowych. Dodatkowo koszty budowy domu z dachem stromym są dużo wyższe niż koszt domu z płaskim dachem. Jedyną trudność, jaką możemy zauważyć w tego typu budowlach, jest konieczność usuwania z dachu śniegu i zanieczyszczeń (nagromadzonych liści itp.). Jeśli wybierzemy nowoczesny dach płaski – izolacja będzie w nim bardzo istotnym elementem.

Ze względu na swój kształt woda nie spływa z niego jak z dachu spadowego. Kiedy dopieramy odpowiednią ochronę przed wilgocią, możemy w tym samym czasie zainteresować się dociepleniem takiego dachu. Już sam płaski kształt wpływa na lepszy klimat w domu ? taki budynek łatwiej się nagrzewa, w przeciwieństwie do budynków ze stromym dachem. Dodatkowe ocieplenie go pozwoli nam tym bardziej zaoszczędzić na ogrzewaniu. Istnieją dwa sposoby na skuteczną izolację i docieplenie dachu. Po pierwsze możemy ułożyć na nim płyty termoizolacyjne ze styropianu i pokryć je papą termozgrzewalną. Drugi sposób to tak zwana metoda odwróconego dachu. Wówczas kładzie się na dach konkretne warstwy, które mają zapewnić termo i hydroizolacje. Pamięć należy, że metoda odwróconego dachu jest możliwa do wykonania tylko na dachach o odpowiedniej nośności. Wszystko przez to, że izolacja cieplna w takim układzie wymaga dociśnięcia jej odpowiednim ciężarem. Jako taki stosuje się zazwyczaj warstwę żwiru lub nawet płyty chodnikowe. System ten zapewnia odpowiednie odprowadzenie wody nagromadzonej podczas opadów oraz izolację termiczną, przez co eksploatacja domu jest bardziej ekonomiczna ? zmniejszają się wydatki na ogrzewanie.

Dodaj komentarz