zbiornik 10000l

Wpływ zbiornika 10000l na domowe oszczędności

Szacuje się, że przeciętna czteroosobowa rodzina każdego dnia zużywa około pół tysiąca litrów wody. To ogromna ilość, jednak kiedy zastanowimy się, do ilu czynności w ciągu dnia potrzebujemy wody, wówczas rzeczywiście staje się to możliwe. Tak duże zużycie wody to także ogromne koszty, bowiem ceny za metr sześcienny wody w ostatnim czasie znacznie wzrosły.

Zbiornik na wodę

zbiornik 10000lJak się okazuje, tylko niewielka część zużywanej przez nas wody wykorzystywana jest do celów spożywczych czy mycia się, gdzie rzeczywiście surowiec ten musi być dokładnie oczyszczony. Jednak czynności, takie jak mycie auta, podlewanie ogrodu czy nawet pranie i mycie podłóg nie wymagają krystalicznie czystej wody. Na szczęście są alternatywne sposoby na zaopatrywanie gospodarstwa domowego w ten niezbędny do życia i utrzymania porządku w domu płyn. Takim właśnie sposobem jest zbieranie wody deszczowej, które pozwala nam nie tylko zaoszczędzić na rachunkach, ale także wpływa pozytywnie na środowisko. Gromadzenie wody deszczowej nie jest ani skomplikowane, ani kosztowne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że koszty na potrzebny sprzęt ponosimy jednorazowo, a późniejsze oszczędności w rachunkach szybko nam je zwrócą. Niezbędnym elementem do gromadzenia deszczu będzie przede wszystkim odpowiednio duży zbiornik.

zbiornik 10000lJego wielkość dobiera się pod kątem powierzchni, z której zbierana będzie woda, ilości rocznych opadów w naszym regionie oraz zapotrzebowania na deszczówkę. Zwykle wybierana pojemność to od 250 do 300 litrów. Najlepiej jest wybierać zasobniki wykonane z tworzywa sztucznego, które są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jednak w sprzedaży możemy znaleźć nawet wytrzymały zbiornik 10000l, wykonany z polietylenu lub betonu, który należy ukryć w gruncie. Podziemne zbiorniki nie odbierają estetyki przestrzeni wokół domu i są w stanie zgromadzić zdecydowanie więcej wody, dlatego są polecane zwłaszcza osobom, które chcą wykorzystywać wodę deszczową nie tylko do podlewania roślin, ale także w gospodarstwie domowym do prania czy spłukiwania toalet. Pamiętajmy, że zbiornika takiego nie należy zakopywać głębiej niż na 50 centymetrów, licząc od jego górnej krawędzi do powierzchni gleby.

Podziemny zbiornik powinien też być otoczony co najmniej dwudziestocentymetrową warstwą szczeliny wypełnionej grysem. Ilość zużywanej przez nas wody ma wpływ nie tylko na środowisko, ale również na wysokość rodzinnego budżetu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że ceny tego surowca systematycznie wzrastają, warto zastanowić się nad inwestycją, która pozwoli nam sporo zaoszczędzić.

Dodaj komentarz