łazienka w stylu antycznym

Wnętrze z historią ? łazienka w antycznym stylu

Styl antyczny w architekturze pełen jest eleganckich rozwiązań, które można zastosować we współczesnej aranżacji wnętrz. Dzięki niemu pomieszczenia zyskują wyjątkowy charakter: dostojny i zarazem przytulny. Jednym z miejsc w domu, któremu warto dodać starożytnego uroku, jest pokój kąpielowy.

W tym wpisie przekonujemy, że nawet w małym mieszkaniu może znaleźć się elegancka toaleta lub gustowna łazienka w antycznym stylu. Zapraszamy do lektury i pozostawienia komentarza!

Kanon architektury antycznej

kanon stylu antycznego Antyk hołdował symetrycznym rozwiązaniom. Budowle stawiane zgodnie z tym kanonem miały regularne kształty, a ornamenty dopełniały wrażenia harmonii. W architekturze posługiwano się trzema zróżnicowanymi porządkami: doryckim, jońskim i korynckim.

? Styl dorycki był surowy, przyciężki i bazował na prostocie. Jego piękno opierało się w dużej mierze na podkreślaniu przemyślanych proporcji poszczególnych elementów budowli, np. masywnych kolumn z głowicami wzorowanymi na poduszkach.

? Styl joński był bardziej zdobny od doryckiego. Wyróżniał się lżejszymi, zwężającymi się ku górze kolumnami, które zwieńczały głowice w kształcie zakręconych rogów lub muszli ślimaka.

? Styl koryncki charakteryzował się bogato zdobionymi, smukłymi kolumnami o głowicach stylizowanych na liście akantu.

Każdy z przywołanych porządków wyróżniał się inną estetyką, ale wszystkie łączyło umiłowanie symetrii oraz stylistycznej harmonii. Również dziś wiele osób ceni te wartości i chętnie aranżuje proporcjonalne, wyważone wnętrza.

Styl antyczny współcześnie

antyczny pokój kąpielowyInspirowanie się antykiem pozwala tworzyć eleganckie i zarazem przytulne wnętrza. Ich wyróżnikiem jest zachowanie równowagi między funkcjonalnością a pięknem. Pomieszczenia stylizowane na antyczne sprzyjają relaksowi. Przyjemnie jest przyjmować w nich gości, czytać książki czy drzemać. Takie wnętrza zachęcają także do rozważań i przemyśleń. Dzięki zastosowaniu harmonijnych rozwiązań nie przytłaczają i nie sprawiają wrażenia drapieżnych lub przeładowanych.

Styl antyczny w architekturze i aranżacji wnętrz ma wiele zalet, ale nie jest wolny także od wad. Z uwagi na określony kanon, nie jest łatwo połączyć go w jednym pomieszczeniu z innymi stylami. Rozwiązania czy dekoracje wzorowane na antyku kiepsko komponują się ze stylem nowoczesnym, romantycznym czy, modnym ostatnio, prowansalskim.

Wnętrza inspirowane starożytnością wymagają dyscypliny aranżacyjnej, co nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli jednak marzysz o pomieszczeniu stylizowanym na antyk i jednocześnie nie lubisz nadmiernych ograniczeń, urządź łazienkę w tej estetyce. To zamknięte wnętrze o innym charakterze niż pozostałe pomieszczenia. Dzięki temu z łatwością nadasz mu pożądany klimat i jednocześnie zachowasz autonomię aranżacyjną pozostałej części mieszkania lub domu. Same zalety!

Współczesna łazienka w antycznym stylu

Urządzenie pokoju kąpielowego na wzór antycznego wnętrza wymaga nieco wysiłku. Warto jednak go ponieść, aby cieszyć się wspaniałą łazienką. Dostojne, funkcjonalne i jednocześnie przytulne pomieszczenie jest tym, czego potrzebujesz po każdym męczącym dniu.

Aby Twoja łazienka zyskała starożytny charakter, zastosuj:

łazienka w stylu antycznym? paletę barw ziemi, czyli brązy, beże i złamane biele. Wnętrze utrzymane w takich kolorach sprzyja odpoczynkowi i pomaga się zrelaksować. Aby uniknąć wrażenia mdłego wykończenia łazienki, możesz przełamać pastelowe kolory głęboką czernią lub grafitem.

? ekologiczne materiały lub tworzywa stylizowane na naturalne. Wachlarz możliwości wykończenia pokoju kąpielowego jest szeroki. Możesz zastosować np. naturalny kamień, płytki imitujące skały, wodoodporne farby albo chropowate tynki strukturalne. Do antycznej łazienki wprowadź także lite drewno i glinę.

antyczna łazienka? stylizowaną ceramikę łazienkową. Aby podkreślić antyczny charakter łazienki, zdecyduj się na wannę, umywalkę i muszlę WC wykonane z ceramiki przypominającej kamień lub marmur. Dla pełnego efektu uzupełnij je o mosiężne, zdobione baterie.

? ornamenty charakterystyczne dla antyku. Nie obawiaj się bogato zdobionej ramy lustra ani dekoracyjnego wykończenia półek. Pamiętaj, by wybrane wzory korespondowały ze starożytnością. Popularnymi wówczas motywami były liście akantu i meandry.

detale w antycznym stylu? antyczne detale. Aby uzyskać odpowiedni efekt, zdecyduj się na jakiś mocny akcent, np. płaskorzeźbę, fresk albo kolumienki w roli naściennych świeczników lub kinkietów. To podkreśli starożytny charakter całego wykończenia.

? dodatki inspirowane starożytnością. W łazience w stylu antycznym powinny znaleźć się stylizowane przedmioty, które są jednocześnie praktyczne i piękne. Taką funkcję spełnią np. gliniana mydelniczka lub misa na biżuteria, zdobiona waza na spinki do włosów albo rośliny w ceramicznych doniczkach.

Podsumowanie

Łazienka utrzymana w stylu antycznym jest elegancka i dostojna. Panujący w niej ład oraz porządek sprzyjają relaksowi po ciężkim dniu. Urządzenie pokoju kąpielowego zgodnie ze starożytnym kanonem nie wymaga zmiany aranżacji w całym mieszkaniu. Warto wprowadzić szczyptę antyku do swojego życia. Piękno i harmonia przydadzą się każdego dnia.

Dodaj komentarz