Ważne informacje na temat zlewów granitowych

Zlew kuchenny jest codziennie narażony na różnego typu uszkodzenia. Stały kontakt z wodą, niskie i wysokie temperatury, szorowanie, czy stawianie na nim ciężkich garnków może doprowadzić do zarysowań, pęknięć, czy odbarwień. Dlatego też podczas zakupu sklepu powinno się wybierać modele możliwie jak najbardziej trwałe, wytrzymałe, wykonane z solidnego tworzywa.

Trwały zlew w kuchni

zlew kuchenny granitowyJakie zatem warto wybrać? Do wyboru są zlewy z tworzywa sztucznego, szkła, drewna, metalu lub kamienia naturalnego (marmur lub granit). Każdy z nich ma oczywiście swoje wady i zalety. Zlew z tworzywa jest bardzo lekki i kolorowy, jednak najszybciej się niszczy. Te ze szkła mogą mieć nadrukowaną efektowną grafikę, ładnie się błyszczą, ale nawet szkło hartowane może z czasem pęknąć przy silnym uderzeniu. Zlewy drewniane są ekologiczne, jednak trzeba o nie bardzo dbać, by pod wpływem działania wody nie zbutwiały. Zlew stalowy jest higieniczny i lekki, ale może się odkształcać i rysować. Dlatego też najlepszą opcją jest elegancki zlew kuchenny granitowy. Granit, w przeciwieństwie do marmuru, lepiej znosi działanie wody, a nawet kwaśnych substancji np. soku z cytryny. Marmur mógłby się odbarwić na stałe, a jego struktura by się osłabiła. Granit jest nieco droższy, ale solidniejszy. Jest odporny zarówno na zmienne temperatury (można na nim kłaść mrożonki i gorące garnki), na działanie wody, jak i na zarysowania czy pęknięcia (ostry nóż, czy ciężka patelnia nie uszkodzą go).

zlew kuchenny granitowyDodatkowo granitowy zlew pięknie się prezentuje. Ma gładką, delikatnie lśniącą powierzchnię. Dostępny jest w różnych odcieniach, od kremowego, po niemalże czarny. Dzięki temu można go dopasować do wystroju kuchni. Dodatkowym atutem zlewów grantowych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Granit jest nieporowaty, więc zanieczyszczenia nie wnikną głęboko w jego strukturę. Jest gładki, zatem zazwyczaj wystraczy go przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką. W przypadku starych, zaschniętych zabrudzeń można użyć specjalnego mleczka do czyszczenia powierzchni granitowych. Sprawdzi się ono nie tylko przy czyszczeniu zlewów, ale też blatów, schodów, posadzek kamiennych, a nawet obudowy kominkowej i nagrobków. Warto jednak wiedzieć, ze granit ma też swoje wady.

Przede wszystkim taki zlew jest gruby i ciężki. Jego montażem czy ewentualnym docinaniem muszą zająć się fachowcy, jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko zostanie należycie wykonane. Ponadto, szafki na których zlew będzie zamocowany powinny też być grube i mocne, tak by pod ciężarem zlewu nie zaczęły pękać.

Dodaj komentarz