W ogrodzie pełnym tajemnic

Osoby posiadające własny dom oraz działkę mają ten przywilej, że mogą zaaranżować swoje miejsce na Ziemi w sposób, który odpowiada im najbardziej: ogranicz je tylko własna wyobraźnia. Największym wyzwaniem, może być urządzenie ogrodu: absorbuje on wiele czasu, a efekty podziwiać możemy tylko przez kilka miesięcy. Jednak uważamy, że warto.

Miejsce na Ziemi

Ogród jest odskocznią od codzienności, miejscem, gdzie relaks i ukojenie dla skołatanych nerwów przychodzi najszybciej. Otacza nas kojąca zieleń, uspokaja szum drzew lub woda w strumyku. Odpoczywamy w cieniu werandy wsłuchując się w śpiew ptaków, podczas gdy delikatny wiatr owiewa naszą twarz. Ogród od zawsze był też miejscem spotkań dla dwóch zakochanych serc: lampiony pośród krzewów, nagrzana w ciągu dnia trawa pod bosymi stopami, gwieździste niebo nad głowami i słodki zapach kwiatów. Czy może być lepsza oprawa dla pikniku we dwoje? Sposobem na ujarzmienie stresu jest spędzenie czasu w gronie rodzinnym.

A jaki jest sens w tym, aby w piękną pogodę marnować go przed telewizorem lub komputerem, skoro do dyspozycji mamy tak wspaniałe miejsce, jakim jest ogród?To dobra okazja na to, aby zaprosić krewnych i znajomych i przygotować spotkanie przy grillu. Dorośli mają okazję porozmawiać w większym gronie, a dzieci w końcu mogą ?wyszaleć się?. Czas mija szybciej w dobrym towarzystwie i atrakcyjnym miejscu. Wielu może postawić sobie pytanie, jak urządzić ogród, aby wprawiał w zachwyt obserwatorów i wywoływał uczucie spełnienia u swego właściciela. Pomysłów jest wiele. Przedstawimy własne inspiracje ogród jednak powinien odzwierciedlać duszę swego posiadacza, aby był w stanie ?przemówić? do osób trzecich. Należy wiedzieć, że ogród ogrodowi nierówny i istnieje kilka stylów aranżacji zieleni.

Jaki klucz pasuje do furtki?

Na miano pierwszego w kolejności zasługuje najbardziej rozpowszechniony na naszych rodzinnych ziemiach tzw. ogród użytkowy. Znaleźć w nim możemy wszystko, czego potrzebujemy: warzywniaki, drzewa i krzewy owocowe, czasem kwiaty, a także miejsce na wspólną rekreację dla większej grupy osób i dzieci. W tego typu ogrodach stawia się przede wszystkim na wielofunkcyjność: inwestujemy w nasz ogród czas i pieniądze oczekując, że w zamian odwdzięczy się on np. plonami czy dobrą zabawą. W tym ogrodzie jednak nie można łączyć upraw z zabawami dzieci na powietrzu. Niesie to ryzyko zarówno dla naszych plonów, jak i pociech. Dlatego też, ogrody użytkowe nierzadko podzielone są na sekcje.

W jednaj części nieuczęszczanej przez dzieci i zwierzęta domowe spotkać się można ze szklarniami i ogrodzonymi zagonami. Pozostałe miejsce zostało zaaranżowane w taki sposób, aby wypoczywać w ogrodzie na wiele sposobów: grać w piłkę, sączyć mrożoną herbatę na leżaku czy biesiadować przy grillu. Kolejna inspiracja jest skierowana do osób wolnych duchem, którym nie zależy na hałaśliwych spotkaniach, a na wyciszeniu i kontemplacji w miejscu przepełnionym pięknem. Mamy tu na myśli ogród w stylu romantycznym. Cechuje go ogromna ilość różnego rodzaju kwiatów i roślin ozdobnych, a także altanki i pergole koniecznie porośnięte bujną roślinnością oraz fontanny.

Ogrody tego typu charakteryzują się przepychem i różnorodnością kwiatów: mnogością kolorów, intensywnością zapachów, a także zmiennością struktur. Romantyczny ogród powinien być przyjazny i przytulny, a jednak otoczony tajemnicą. Niezwykłe podobieństwo do niego wykazuje typ ogrodu vintage. Charakteryzuje go zaplanowany nieład: wszystko ma wyglądać tak, jak gdyby rządziło się własnymi prawami. Na pierwszy rzut oka ogrody te mogą sprawiać wrażenie prowadzonych niedbale i chaotycznie: sprowadzone rośliny do ogrodu rosną w starych pękniętych doniczkach, zardzewiałych taczkach, konewkach lub beczkach.

Wszystko wygląda, jakby pozbawione było ingerencji człowieka, podczas gdy wszystko zostało zaplanowane według ogrodowych trendów. Kolejny styl to spełnienie dla osób dumnych, wyniosłych, a jednocześnie cierpliwych i spokojnych. Wbrew pozorom ogród francuski wymaga wprawy i doświadczenia. Trudno osiągnąć zamierzone efekty bez odpowiednich umiejętności. Znajdziemy w nim przede wszystkim równo przycięte krzewy ozdobne do ogrodu oraz kwiaty ogrodowe wieloletnie np. lawenda.

Podsumowanie

Największą ostoją harmonii i wyciszenia jest jednak ogród w stylu japońskim. Pełen jest on symboli, prostoty i eleganckich detali. Obowiązkowe są kamienie symbolizujące niezmienność, woda oznaczająca życie oraz roślinny zielone symbolizujące długowieczność.

Dodaj komentarz