smaczna borówka

Uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska to popularny owoc z rodziny jagodowych, jakim można zajadać się w miesiącach letnich. Ma kolor i kształt taki sam jak polska leśna jagoda, jest jednak bardziej słodka i o wiele większa. Można ją jeść samodzielnie, jako przekąskę, dodawać do owsianki, jogurtu, czy letniego ciasta. Zawiera dużo witamin, ma mało kalorii, a przy tym jest po prostu bardzo smaczna.

Co trzeba o niej wiedzieć?

borówka amerykańska Nic zatem dziwnego, że wiele osób chce mieć w swoim ogrodzie sadzonki właśnie tej rośliny. Wtedy można codziennie zerwać sobie z krzaczka trochę owoców i zajadać się nimi. Żeby jednak móc cieszyć się obwitymi plonami to trzeba kupić krzewy borówkowe. Sprawdzona szkółka borówki amerykańskiej będzie miała te najlepsze. Nie chodzi tylko o to, że w szkółce znajdziemy kilka odmian borówki (np. wczesne czy późno dojrzewające), ale też, że możemy wybrać wielkość krzaczka (im większy i starszy tym większa szansa na owoce w danym sezonie) i przede wszystkim kupimy zdrową, zadbaną roślinę. Jeśli kupimy przeschniętą, mającą zgniłe korzenie, czy przebarwienia na liściach to zamiast upragnionych owoców otrzymamy jedynie zwiędły krzew. W szkółce na pewno dowiemy się też jak uprawiać borówkę. To roslina, która lubi słoneczne stanowiska, zdecydowanie nie lubi za to zimy.

smaczna borówka Mrozoodporność zależy od konkretnej odmiany, choć generalnie można przyjąć, że borówka woli lato od zimy. Musi być osłonięta od chłodnego wiatru i mrozu, w przeciwnym razie zmarnieje. Gleba powinna być luźna, przepuszczalna, zbita glina na pewno się tu nie sprawdzi. Ziemia musi też mieć kwaśny odczyn, borówka bardzo lubi nawożenie torfem, czy kompostem. Warto jednak sprawdzać odczyn gleby, ponieważ w środowisku zasadowym borówka nie będzie rosła wcale. Jeśli chodzi o podlewanie to nie powinno się tu przesadzać. Roślina lepiej zniesie chwilowy niedobór wody niż jej nadmiar. Borówka ma płytki system korzeniowy, więc przy zastojach wody korzenie mogą jej zgnić. W trakcie suszy jednak trzeba są regularnie zraszać, bo nie pobierze ona wody z dolnych warstw gleby. Z krzewu trzeba przede wszystkim usuwać zeschłe czy osłabione gałązki, jednak borówka nie wymaga skomplikowanego i intensywnego przycinania. To dobra wiadomość dla osób, które nie przepadają za praca z sekatorami.

Podsumowując, ogrodowa uprawa borówki może być świetną zabawą i okazją do powiększenia swojego owocowego ogródka. Trzeba jednak kupować krzewy ze sprawdzonego źródła, a potem dbać o to by miały kwaśną glebę, nie przymarzły i nie miały za dużo wody. Tak prowadzony krzew borówkowy z pewnością będzie obficie owocował.

Dodaj komentarz