Strzecha we współczesnym budownictwie

Jednym z wracających do łask elementów konstrukcyjnych we współczesnym budownictwie jest strzecha, którą coraz częściej można dostrzec nawet na przedmieściach dużych miast. Dzięki swoim właściwościom i konkurencyjnym cenom stanowi ona chętnie wybieraną alternatywę dla dachówki. Ponadto walory estetyczne tego rodzaju pokrycia przyciągają wielu miłośników idyllicznych klimatów polskiej wsi. Ich trwałość natomiast niczym nie ustępuje pozostałym materiałom, a wręcz stanowi o przewadze trzciny nad wieloma z tych popularnie stosowanych.

Dach ze strzechy – zalety

W przypadku osób marzących o budowie domu w stylu regionalnym, dachy ze strzechy stanowią jeden z wyborów tak oczywistych, jak użycie w konstrukcji drewna. O ich rosnącej popularności we współczesnym budownictwie stanowi jednak nie tylko aspekt estetyczny. Przede wszystkim wykazują się one bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. W trakcie zimy wnętrze domu nie wychładza się zbyt szybko, a latem temperatura w domu jest niższa niż na zewnątrz. Poza budynkami mieszkalnymi strzecha znajduje swoje zastosowanie również w innych konstrukcjach. Najczęściej są to altany, ale również zadaszenia nad bramami, czy niewielkie projekty według wytycznych klienta. Sposób tworzenia pokrycia z trzciny zapewnia dopasowanie go do niemal każdego budynku.

Można bowiem zastosować jedną z dwóch metod montażu. Pierwsza zakłada układanie trzciny luzem i przywiązywanie jej za pomocą drutu do elementów konstrukcyjnych, w drugiej natomiast, zostaje ona podzielona na zwarte snopki i dopiero w tej postaci zamontowana na dachu. Warto wspomnieć o tym, że strzecha nie wymaga montażu rynien. Dach musi za to posiadać wysunięte okapy, z których woda będzie mogła swobodnie spływać. Trzcina wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, które obejmują między innymi czyszczenie jej powierzchni z porostów oraz mchu za pomocą miotełki lub grabi. W przypadku zniszczenia części pokrycia wystarczy wymiana snopka, by dach nadal był w pełni funkcjonalny.

Trzcina jako pokrycie dachowe coraz częściej pojawia się w nowych konstrukcjach nie tylko mieszkalnych, ale też w altanach lub na różnego rodzaju zadaszeniach. Sposób jej montażu zapewnia, że strzecha jest zarówno szczelna, jak i bardzo dobrze izoluje temperaturę. Regularne czyszczenie jej z mchu i porostów oraz wymiana zniszczonych elementów sprawi, że będzie ona przez wiele lat spełniać swoją funkcję. Jej dodatkowym atutem jest cena, która ze względu na użyty materiał jest bardzo konkurencyjna w stosunku do ceramiki lub kamienia.

Dodaj komentarz