Farby

Specyfika procesu malowania proszkowego

Podstawową różnicą między malowaniem przy pomocy farb ciekłych i proszkowych jest konsystencja nośnika lakieru. W malowaniu proszkowym opiera się ona na syntetycznej żywicy, nie zaś na rozpuszczalniku, a cały proces wymaga jeszcze dodatkowego utwardzenia. Istnieje kilka metod, które pozwalają na malowanie proszkowe i trzeba stosować je odpowiednio do danych typów powierzchni i gabarytów malowanych przedmiotów.

Z jakich metod pracy korzysta lakiernia proszkowa?

LakiernikMetody te pozwalają na malowanie proszkowe powierzchni metalizowanych, ale też wykonanych z drewna, szkła oraz ceramiki. Pierwsza z popularnych metod to natrysk elektrostatyczny. Niezbędne jest tutaj zastosowanie dodatkowego urządzenia wytwarzającego naładowanie cząstek farby, które podczas natrysku ładowane są ujemnie. Efekt ten wytwarza się poprzez naładowanie prądem elektrycznym o stałym napięciu oraz natężeniu przy pomocy specjalistycznego agregatu. Powierzchnia malowanego przedmiotu musi zostać naładowana dodatnio. Podczas kontaktu cząstek farby z malowaną powierzchnią wytwarza się pole elektrostatyczne, które przyciąga je do siebie. Sprawdza się to szczególnie podczas malowania małych gabarytów. Proszek przylega do powierzchni równomiernie. Efekt Faradaya komplikuje malowanie powierzchni o złożonych kształtach, gdyż farba łatwiej przylega do powierzchni znajdujących się najbliżej.

FarbyAlternatywą jest malowanie z wykorzystaniem metody elektrokinetycznej. Naładowanie cząstek farby uzyskuje się poprzez sprężone powietrze i działanie energii kinetycznej. Doświadczona lakiernia proszkowa duże i małe gabaryty przedmiotów jest w stanie pokryć w sposób jednolity. Dodatnie naładowanie cząstek farby pojawia się podczas tarcia o siebie, za co może odpowiadać wąż czy pistolet do aplikacji. Podczas aplikacji farby na przebieg całego procesu duży wpływ mają warunki panujące w lakierni. Do wykonania malowania proszkowego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt ? przede wszystkim pistolet do proszku oraz piec do polimeryzacji. Niezależnie od wybranej techniki aplikacji proszku, konieczne jest jego późniejsze utwardzenie, przeważnie w wysokiej temperaturze, a czasem także przy pomocy promieniowania UV.

W lakierniach proszkowych maluje się przede wszystkim elementy metalowe ? te najłatwiej jest naładować dodatnio. Powierzchnie malowane proszkowo muszą przejść też etap nagrzewania, co utrudnia malowanie powierzchni z niektórych rodzajów tworzyw sztucznych. Duże znaczenie ma także proces przygotowania powierzchni ? eliminacja nierówności, usunięcie zabrudzeń oraz odtłuszczenie należy wykonać z niezwykłą starannością, aby nic nie zakłóciło procesu aplikacji farby w lakierni.

Dodaj komentarz