Panele fotowoltaiczne składają się z modułów, a te z ogniw. Przetwarzają one energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną w postaci prądu stałego. Za pomocą inwertera energia zmieniana jest na prąd zmienny, który z kolei może trafić do sieci energetycznej. Ogniwa buduje się z krzemu. Szeregi ogniw łączą się w moduły, które są w stanie wytwarzać prąd o większym natężeniu.
Co sprawdza się podczas serwisu instalacji fotowoltaicznej?
W skład modułu wchodzą elektrody dodatnie i ujemne, krzem typu N i P oraz złącze P-N. Całość pokryta jest zabezpieczającą powłoką antyrefleksyjną. Montaż instalacji fotowoltaicznej to dopiero początek jej eksploatacji. Z biegiem lat potrzebne będą naprawy oraz prace konserwacyjne, których podejmować się mogą uprawnieni oraz właściwie przeszkoleni specjaliści. Do takich prac zalicza się konfigurowanie falownika ? urządzenia sterującego pracą całej instalacji ? a także czyszczenie paneli oraz naprawę uszkodzonych elementów. Wiele falowników daje możliwość podglądu parametrów pracy za pomocą aplikacji w telefonie, co także wymaga dodatkowej konfiguracji sieci bezprzewodowej. W celu zachowania wymaganej sprawności wskazane jest wykonywanie regularnych przeglądów instalacji fotowoltaicznych. Zauważywszy nietypową pracę falownika, buczenie lub trudne do wytłumaczenia spadki wydajności, należy czym prędzej przeprowadzić kontrolę.
Rozwiązaniem problemów technicznych związanych z nieprawidłową pracą może być sprawdzony serwis instalacji fotowoltaicznej. Prawo budowlane w art. 62 nakazuje wykonywanie przeglądu instalacji elektrycznych, do czego zaliczają się także instalacje fotowoltaiczne, przynajmniej raz na 5 lat. Zakres prac kontrolnych zależy od stanu i wielkości instalacji. Serwisanci muszą skontrolować stan szkła ochronnego, co pozwala na ustalenie, czy panele się nie wypaliły, a także dokładnie sprawdzić, czy na elementach obudowy nie pojawia się korozja. Także stan okablowania wymaga przeprowadzenia inspekcji. Wszystkie luźne przewody muszą zostać właściwie zabezpieczone. Instalację trzeba chronić także przed rozrostem roślinności oraz działaniem szkodników. W celu wykrycia miejsc, które nadmiernie się przegrzewają, można zastosować kamerę termowizyjną. Oprócz tego trzeba przeprowadzić dokładne optyczne oględziny oraz skontrolować parametry elektryczne pracy za pomocą mierników.
W przypadku instalacji on-grid, które podłączone są do sieci energetycznej, przeglądów dokonywać mogą wyłącznie osoby, które spełniły wymagania narzucane przez zakłady energetyczne. Weryfikacja uprawnień serwisantów znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa.