wykończenie sal operacyjnych

Sala operacyjna ? jak powinna być wykończona?

Niektóre skomplikowane operacje mogą trwać nawet kilkanaście godzin, w trakcie których lekarze muszą pozostawać maksymalnie skupieni. Sala operacyjna musi być do tego właściwie przystosowana ? elementy wykończenia oraz wyposażenia sali operacyjnej muszą być łatwe w czyszczeniu, proste w obsłudze oraz funkcjonalne. Chociaż w sali operacyjnej nie ma żadnych zbędnych rzeczy, na jej wyposażenie składa się sporo elementów: panele ścienne, szafy wnękowe, przystosowane drzwi, monitory i systemy telewizyjne czy specjalistyczna podłoga.

Rola wykończenia sal operacyjnych

wykończenie sal operacyjnychPodstawowy element wykończenia sali operacyjnej to panele ścienne ? mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, szkła lub tworzyw sztucznych. Stal dodatkowo poddaje się procesowi cynkowania oraz lakierowania. Zarządzanie przebiegiem operacji odbywa się z wykorzystaniem systemu integracji. Jego elementy, takie jak przewody czy elektroniczne komponenty sterujące, schowane są za panelami ściennymi. System wyposażony w kamery o wysokiej rozdzielczości służy do dokumentowania przebiegu operacji. Dostęp do szerokopasmowego internetu pozwala na połączenie się na żywo z innym szpitalem. System pozwala na sterowanie położeniem stołu operacyjnego i urządzeniami w kolumnach chirurgicznych. Na monitorach pokazywane są wszystkie funkcje życiowe. Obecnie kompleksowe wykończenie sal operacyjnych to połączenie elementów budowlanych ? ścian, podłóg i sufitów ? z zaawansowaną elektroniką.

wykończenie sal operacyjnychPodczas operacji system integracji pozwala także na sterowanie oświetleniem, klimatyzacją i przepływem powietrza przez nawiewy laminarne. Wbudowana szyba oddzielająca salę operacyjną od pokoju dla obserwatorów pozwala na konsultacje podczas zabiegu, a także szkolenie nowych lekarzy. Podczas zabiegów niskoinwazyjnych wykorzystuje się kamery umieszczane w ciele pacjenta, które przekazują obraz bezpośrednio do ekranów znajdujących się w sali operacyjnej. Ściany przed uszkodzeniami chronią metalowe odbojnice. Do wyposażenia sal operacyjnych zalicza się także szafy na narzędzia, umywalki, stoliki i wózki na aparaturę. Do sali operacyjnej można dostać się przez drzwi zawiasowe lub przesuwne. Ich sterowanie może odbywać się ręcznie lub automatycznie. Niezbędne narzędzia i pobrane próbki podaje się przez okna i śluzy podawcze.

Rozłożona na podłodze wykładzina musi posiadać cechy antystatyczne. Panele ścienne mogą być pokryte farbą o właściwościach antybakteryjnych. Istnieje także możliwość wykonania paneli ściennych z hartowanego szkła. Wszystkie elementy wyposażenia i wykończenia sali operacyjnej muszą pozwalać na dezynfekcję za pomocą detergentów oraz dekontaminację.