Schody drewniane

Rodzaje schodów wewnętrznych

Rodzaj schodów należy dobrać odpowiednio do cech konstrukcyjnych budynku. Materiał, z którego zrobione są schody, powinien być taki sam, jak w przypadku stropu. Klasyfikację schodów prowadzi się nie tylko ze względu na materiał ? bierze się pod uwagę ich przeznaczenie, usytuowanie, typ konstrukcji nośnej oraz poziom ochrony przeciwpożarowej. Schody mogą mieć przeznaczenie komunikacyjne, gospodarcze, piwniczne, strychowe, towarowe oraz ewakuacyjne.

Budowa schodów ? jak wykonać projekt?

Schody wewnętrzneUsytuowanie schodów może być zewnętrzne lub wewnętrzne. Rodzaj schodów określa się na podstawie kształtu zaprojektowanego biegu w rzucie poziomym. Można spotkać się ze schodami prostymi jedno- lub dwubiegowymi, powrotnymi, łamanymi, trójbiegowymi, zabiegowymi i wachlarzowymi. Podczas budowy schodów należy dokładnie opracować wymiar wszystkich elementów: stopnia, podstopnicy, stopnicy, policzków, a w przypadku schodów łamanych także spocznika. Balustrada schodowa składa się ze słupków, poręczy i jej wypełnienia. Podczas budowy schodów kluczowymi wymiarami są szerokość i wysokość stopnia. Schody stosuje się wszędzie tam, gdzie przewidziana jest przeznaczona dla ludzi przestrzeń, która znajduje się powyżej lub poniżej poziomu otaczającego budynek terenu. W przypadku budynków mających więcej niż 5 kondygnacji, niezbędny jest także dźwig elektryczny. W takim mieście jak Oświęcim budowa schodów może zostać zrealizowana przez profesjonalistów ? możliwe jest wykonanie betonowych schodów podczas budowy domu lub montaż drewnianych na etapie prac wykończeniowych.

Schody drewnianeSchody jednobiegowe nie mogą posiadać więcej niż 17 stopni ? w przypadku dłuższych schodów konieczne jest zastosowanie spocznika. Prawo budowlane określa także minimalną szerokość schodów dla budynków jedno- i wielorodzinnych, a także dla tych, w których zamontowane są dźwigi osobowe i towarowe. Podczas obliczania wymiarów stopnia bierze się pod uwagę długość ludzkiego kroku, która przeciętnie wynosi od 60 do 65 cm. Schody o niższych stopniach są wygodniejsze dla użytkowników. Wykonane z żelbetu schody zapewniają monolityczną konstrukcję o wysokim poziomie stabilności. Cena schodów żelbetowych, w porównaniu do innych typów, jest niska. Z drewna wolno wykonywać tylko schody przeznaczone do budynków jednorodzinnych, które nie są wyższe niż dwie kondygnacje. Preferowanym gatunkiem drewna jest sosna. Schody drewniane mogą być drabiniaste, policzkowe lub mieć nakładane stopnice. Schody drabiniaste stosuje się w charakterze przejścia na strych lub nieużytkowe poddasze.

Aranżacja schodów często nastręcza problemów. By doskonale je zaprojektować i dopasować do funkcji oraz reszty elementów wyposażenia, warto doradzić się fachowców ? projektantów, stolarzy czy specjalnych firm budowlanych. Jest to inwestycja na lata, a zatem musi zostać dokładanie przemyślana. 

Dodaj komentarz