Mycie rąk

Prawidłowa konserwacja i dbanie o podgrzewacz wody

Elektryczny podgrzewacz do wody to rozwiązanie dedykowane klientom, którzy nie mają dostępu do sieci ciepłowniczej. Za pomocą energii elektrycznej mogą oni uzyskać ciepłą wodę i jednocześnie zaoszczędzić na eksploatacji. Zależnie od naszych potrzeb, możemy dobrać sobie najlepszy model, który spełni wszelkie nasze oczekiwania i pozwoli cieszyć się dostępem do ciepłej wody w taki sposób, w jaki będziemy chcieli.

Jak dbać o podgrzewacz wody?

Panel sterowaniaNiezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujemy, elektryczny ogrzewacz wymaga odpowiedniej konserwacji, a, w razie potrzeby, natychmiastowego serwisowania. Dlatego należy monitorować jego pracę i reagować, jeśli przestaje pracować tak, jak powinien. Bezpośrednio po instalacji, monter powinien jako pierwszy uruchomić urządzenie i sprawdzić, czy działa. Oczywiście, instalacji możemy podjąć się też osobiście, jednak obecność serwisanta jest wymagana przez niektóre firmy w sytuacji, gdybyśmy chcieli oddać urządzenie na gwarancję. Nie należy włączać podgrzewacza, jeśli w rurach nie płynie woda albo gdy zbiornik podgrzewacza pojemnościowego jest pusty. Płynąca w instalacji woda jest bowiem tym, co automatycznie pobudza urządzenie do pracy. automatyczny podgrzewacz wody przepływowy reguluje temperaturę cieczy hydraulicznie. Posiada stałą moc grzewczą. Jeśli, korzystając z wariantu przepływowego, chcemy uzyskać cieplejszą wodę, musimy zmniejszyć jej strumień i na odwrót – zimniejsza woda oznacza większy strumień.

Mycie rąkNowoczesne modele same dostosowują poziom grzania do określonej ilości płynącej wody. Ogrzewacze pojemnościowe, z racji swojego działania, mają wbudowany termostat, który odpowiada za utrzymanie stałej ciepłej wody. Dzięki temu możemy sami dostosować określoną temperaturę. W zależności od warunków otoczenia oraz naszych preferencji, podgrzewacz możemy podłączyć za pomocą wtyczki lub na stałe. To drugie rozwiązanie wymaga oczywiście ręki doświadczonego elektryka. Wielu użytkowników ogrzewaczy ma problem z twardą wodą. Kamień osadza się wewnątrz urządzenia, przez co instalacja nie może prawidłowo przekazywać ciepła. W takiej sytuacji warto zainstalować specjalny zmiękczacz wody lub stację uzdatniania. Dzięki temu jony wapnia i magnezu powodujące osadzanie się kamienia zostaną usunięte, zanim woda znajdzie się w podgrzewaczu. Poza tym powinniśmy regularnie opróżniać zbiornik i płukać go. Dzięki temu będziemy na bieżąco pozbywać się uciążliwego osadu. Podgrzewacze z wyższej półki są wykonywane ze stali nierdzewnej, a niektóre z nich są dodatkowo emaliowane oraz zabezpieczane anodą, którą należy wymieniać co 2-3 lata.

Konserwację całego urządzenia powinno się przeprowadzać przynajmniej raz do roku. W ten sposób maksymalnie zabezpieczymy nasz podgrzewacz i będziemy mogli cieszyć się nim latami. Sumienna konserwacja i monitorowanie pracy urządzenia to podstawa jego właściwej pracy.

Dodaj komentarz