maszyna budowlana - części

Podstawowa charakterystyka filtrów do maszyn budowlanych

Maszyny budowlane dzieli się ze względu na ich przeznaczenie, sposób sterowania lub napęd. Najpopularniejsze są koparki, ładowarki oraz dźwigi ? pozwalają one wykonać większość prac fizycznych w szybki i lekki sposób. Najmniejsze koparki ważą zaledwie kilkaset kilogramów, a ich silniki zapewniają około 10 koni mechanicznych mocy.

Filtry do maszyn

sprawdzone filtry do maszyn budowlanychWiększe modele ważą kilkanaście ton, a sprzęt używany w górnictwie nawet kilkadziesiąt. Wszystkie modele koparek, podobnie jak dźwigi czy ładowarki, mają wspólną cechę ? do prawidłowego działania potrzebują czystych filtrów. Głównym elementem większości maszyn budowlanych jest układ hydrauliczny. W jego wnętrzu pracuje olej, poprzez który wytwarzane jest ciśnienie. Siłowniki poruszające elementami maszyn budowlanych, chociaż są w stanie pracować pod dużym przeciążeniem, są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Zabrudzony olej może doprowadzić do uszkodzenia uszczelnienia, a w konsekwencji do całkowitego unieruchomienia maszyny budowlanej. Dlatego stosuje się kilka filtrów dedykowanych układom hydraulicznym. Wstępne oczyszczanie oleju odbywa się w filtrze ssawnym. Znajduje się on tuż przy pompie hydraulicznej. Odpowiada za czyszczenie oleju we wstępnej fazie i najlepiej wyłapuje zabrudzenia o grubej frakcji, które mogłyby uszkodzić pompę lub siłowniki.

maszyna budowlana - części Doświadczeni mechanicy wykorzystują wyłącznie sprawdzone filtry do maszyn budowlanych. Na ostatnim etapie, gdy olej spływa do zbiornika, jest czyszczony przez filtr powrotny. Każdy wrażliwy element układu hydraulicznego może zostać wyposażony w dodatkowy filtr puszkowy, który pełni funkcję dodatkowego zabezpieczenia chroniącego przed zabrudzeniami pochodzącymi z pompy hydraulicznej. W obudowie lub zbiorniku umieszcza się filtry siatkowe o drobnej gradacji. Podczas uzupełniania oleju jest on oczyszczany za pomocą filtra wlewowego. Dzięki niemu drobinki kurzu i stałe zanieczyszczenia nie przedostają się do zbiornika z zewnątrz. Maszyny budowlane mogą pracować z pełną wydajnością tylko w sytuacji, w której wszystkie filtry są czyste i działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Wysoki poziom zapylenia oraz intensywna eksploatacja sprzętu nie sprzyjają długotrwałemu wykorzystywaniu filtrów, dlatego ich stan trzeba sprawdzać w regularnych odstępach.

Trzeba zwrócić szczególną uwagę na filtr powietrza ? na placu budowy może on szybko zapchać się pyłem. Wybierając nowe filtry, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania, a także na dopasowanie do układu maszyny. Producenci zwykle informują, do jakiego rodzaju maszyn pasuje dany filtr.

Dodaj komentarz