Plamy z krwi – jak się ich pozbyć?

Plamy, które powstają na dywanach, tapicerkach czy nawet na ubraniach, są często ciężkie do usunięcia. Dwoimy się i troimy, by je wywabić, jednak nie zawsze jest to możliwe bez użycia specjalnych środków. Boimy się jednak sięgać po detergenty o silnych właściwościach, ponieważ często niszczą one materiały lub doprowadzają do ich wypłowienia. Przykładem ciężkiej do usunięcia substancji jest krew ? szczególnie ta zaschnięta.

Skuteczne usuwanie plam z krwi

Krew nie jest częstym powodem plam, jednak jeśli już się pojawia, staje się twardym orzechem do zgryzienia. Niewiele osób wie jak usunąć plamę z krwi. W momencie jej wychwycenia łapiemy za środki, które mamy pod ręką, jednak mogą być one nie skuteczne, a co gorsza ? mogą zniszczyć materiał, na którym znalazła się plama. Wiele poradników zaleca zasypanie zabrudzenia solą. Być może dawało to jakieś rezultaty, jednak nie są one zwykle satysfakcjonujące. Sól rozpuszcza zabrudzenia, jednak pozostawia po sobie osad, który jest kolejną ciężką do usunięcia substancją. Jak to jest z tymi odplamiaczami? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją odplamiacze, które nie niszczą włókien, a jedynie wywabiają z nich powstałe zanieczyszczenia. Popularne stały się ekologiczne odplamiacze, które nie wpływają na strukturę materiału, pozostawiając go w dotychczasowej formie.

Zaletą współczesnych wybielaczy jest także to, że są bardzo bezpieczne. Osoby korzystające z nich nie muszą się martwić o swoją skórę. Odplamiacze, które zmywają krew, z powodzeniem można użyć także do innego rodzaju zabrudzeń. Należą do nich, między innymi, plamy z mleka, ropy, lodów czy jajek. To uniwersalny środek czyszczący, który z pewnością znajduje się w każdym domu. Szalenie ważne jest jednak, by sprawdzić, jak dany materiał reaguje na odplamiacz ? należy zamoczyć tkaninę w niewidocznym miejscu i odczekać jakiś czas, by upewnić się, że jest to środek bezpieczny dla naszego materiału. Zaschnięta krew jest często uporczywa do usunięcia, warto więc użyć nieco więcej odplamiacza ? nie wolno jednak dopuścić do jego zaschnięcia.

Usuwanie plam po krwi nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: nie zmywać krwi pod ciepłą wodą, ponieważ utrwala ona plamę i powoduje, że późniejsze etapy jej usuwania będą trudniejsze; użyć odplamiacza, który pomoże nam pozbyć się przebarwienia, jednak aby zrobić to odpowiednio, warto przeprowadzić stosowną próbę, która upewni nas w niskiej szkodliwości odplamiacza. Istotne jest także stosowanie się do zaleceń, które znajdziemy na metce.

Dodaj komentarz