pergole tarasowe

Pergola tarasowa, prosty sposób na zwiększenie komfortu

Proces montażu aluminiowej pergoli nie powinien zająć fachowcom dłużej niż jeden dzień. Pergole umieszcza się nad tarasami w celu ich częściowego lub całkowitego zadaszenia. W przypadku pergoli drewnianych nie ma możliwości ich regulacji, ale można je zazielenić roślinami pnącymi. Pergole wykonane z aluminium dają możliwość ręcznej lub automatycznej regulacji. Pozwalają na to aluminiowe lamele, z których składa się zadaszenie.

Nowoczesne i stylowe pergole

pergole tarasowePergola może być także zamontowana na kolumnach, tworząc samodzielną konstrukcję w ogrodzie. Montaż pergoli przy fasadzie wymaga użycia dwóch podpór. Ich wysokość ustalana jest indywidualnie. Zadaszenie aluminiowej pergoli może być częściowo lub całkowicie otwierane. Jako dodatkową osłonę wykorzystuje się tkaninę wykonaną z akrylu lub polichlorku winylu. Aluminiowe lamele mogą obracać się wokół własnej osi. Pozwala to zamknąć dach i uszczelnić go podczas opadów. Uchylenie lameli powoduje większe nasłonecznienie tarasu. Bardziej zaawansowane modele pozwalają na rozsuwanie lamel. Przed słońcem i wiatrem można chronić się także z wykorzystaniem dodatkowych bocznych osłon materiałowych.

pergole tarasoweAluminium to materiał w pełni odporny na korozję. Możliwe jest pomalowanie aluminiowych elementów pergoli przy pomocy farby proszkowej na jeden z kolorów z palety RAL. Wybierane przez inwestorów nowoczesne stylowe pergole tarasowe posiadają maksymalny rozstaw lameli wynoszący 200 mm. Kąt regulacji to maksymalnie 135 stopni. Największa szerokość lameli wynosi 4000 mm. Napęd zasilany jest przez prąd przemienny o napięciu 230 V. Pobór mocy podczas zamykania i otwierania nie przekracza 150 W. Miejsce wyznaczone na montaż pergoli wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej. Przewody nie mogą przebiegać w miejscu łączenia belki ze ścianą. System odpływu wody jest ukryty w elementach konstrukcyjnych pergoli. Wykończenie aluminiowych elementów może być surowe, anodowe lub lakierowane. Pergola składa się ze słupów, lameli, profili, rynny ociekowej, uszczelek, napędu i kotew montażowych.

Montaż pergoli aluminiowej zaczyna się od umieszczenia uszczelek w profilach. Następnie wykorzystuje się zaślepki czynne i bierne do osłonięcia wnętrza profili. Właściwie zabezpieczone lamele montuje się w ramie na przygotowanych wcześniej łożyskach. Pozycję lamel w łożyskach blokuje się śrubami. Ostatni krok to podłączenie zasilania. Zastosowanie dodatkowego oświetlenia, ogrzewania lub systemu audio wymaga doprowadzenia dodatkowego okablowania. Lamele dzieli się na sekcje, co pozwala na lepszą kontrolę ich ustawienia.