dom i okna

Okna drewniane i plastikowe – porównanie

Mimo iż zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się okna plastikowe, to jednak profile wykonane z drewna również są warte przemyślenia przynajmniej z kilku powodów. Trudno ocenić, który z tych materiałów jest lepszy. Każdy posiada bowiem unikalne atuty, które będą w stanie zadowolić każdego oraz dostosują się do wszelkich warunków mieszkaniowych oraz gustu klienta.

dom, drzwi i oknaOkna drewniane zaliczane są do towarów luksusowych ze względu na nieco wyższą cenę. Wynika to jednak z faktu, że drewno jest dużo trwalsze niż plastik. Okno wykonane z tego materiału może posłużyć nawet 90 lat. Poza tym, w przeciwieństwie do okien PVC, profile drewniane są zdatne do renowacji. Powinniśmy regularnie konserwować je lakierami i farbami. W żadnym wypadku nie jest to jednak wada. Jednorazowa pielęgnacja jest w stanie chronić drewno nawet przez 20 lat. Dobrej jakości impregnaty ochronne do drewna są szeroko dostępne i bez problemu zakupimy je za rozsądną cenę. Jakiekolwiek widoczne zarysowania i uszkodzenia jesteśmy więc w stanie naprawić lub zamalować i nie oznaczają one konieczności zakupu nowych okien. Branża okiennicza stale zachęca do zakupu drewnianych profili. Warto zainteresować się lokalnymi ofertami od fachowców, którzy montują solidne okna drewniane Sopot, Gdańsk, Gdynia i niemal każde większe miasto w Polsce posiada zarówno sklepy, w których zamówimy okna tego typu, jak i ekipy montażowe specjalizujące się między innymi w stolarce okiennej.

dom i oknaDrewniane okna są szczelne i ciche. Da się je zaprojektować w wielu dostępnych kształtach oraz zabezpieczyć przed włamaniami. Są nieco bardziej skomplikowane w budowie, w związku z czym wykonuje się je dokładniej, z większą dbałością o szczegóły estetyczne i funkcjonalne. Z całą pewnością nadają wnętrzom ciepłego, przytulnego klimatu. Kojarzą się najczęściej z tradycyjnymi domkami wiejskimi czy górskimi, co stanowi szczególnie kuszącą propozycję dla wielbicieli folkowego stylu. Okna plastikowe to z kolei tańszy wariant, dlatego większość klientów decyduje się właśnie na nie. Ramy są dużo lżejsze od drewnianych, a profile wzmacniane stalowymi elementami. Odznaczają się również wysoką odpornością na wilgoć i wodę. W przeciwieństwie do wersji drewnianej, nie wymagają okresowej konserwacji i pielęgnowania. Mogą mieć klasyczną białą barwę, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby nałożyć na profile folię kolorową lub drewnopodobną. Decydując się jednak na biel, możemy mieć pewność, że zachowają świeży wygląd i nie zżółkną. Okna plastikowe da się wyposażyć w zabezpieczenia antywłamaniowe. Mają uniwersalny wygląd i technikę wykonania, w związku z czym będą pasować zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych pomieszczeń. Z plastiku producenci są w stanie wykonać okna o dowolnym kształcie, a świeżo zamontowane profile nie wymagają konserwacji przez kolejne 40 lat.

Okna plastikowe to dobry wariant dla osób, które szukają tańszego rozwiązania. Poza tym nie wymagają regularnego pielęgnowania profili. Plastiku nie będziemy jednak w stanie poddać renowacji, odmalować ani naprawić uszkodzonych elementów. W razie uszkodzeń będzie trzeba zakupić nowe.

Dodaj komentarz