Rośliny

Ogród zimowy – kwestie formalne i wskazówki

Ogród zimowy to bez wątpienia fantastyczna sprawa. Okazała szklana zabudowa to idealna przestrzeń na wypoczynek, zjedzenie posiłku czy podjęcie gości. Wiele osób dysponujących wolną przestrzenią na swojej działce, zastanawia się, jak wygląda budowa ogrodu zimowego od strony formalnej. Czy powinniśmy mieć specjalne pozwolenie, a jeśli tak, to jak je uzyskać i gdzie się w tym celu zgłosić?

Ogrody zimowe – praktyczne wskazówki

Ogród zimowyCo w ogóle warto wiedzieć o samym projekcie? Wszystko zależy od wielkości naszego wymarzonego ogrodu. Jeśli wynosi ona maksymalnie 35 metrów kwadratowych, nie potrzebujemy żadnej zgody. Mimo to należy zgłosić się do urzędu gminy lub starostwa powiatowego i złożyć określone dokumenty poświadczające, że zamierzamy rozpocząć budowę. Kwestie formalne zawsze możemy omówić z firmą, która będzie zajmowała się naszym ogrodem. Dobrych fachowców w naszym kraju nie brakuje. W wielu miastach Polski znajdziemy specjalistów, którzy za rozsądną cenę wybudują na naszej działce ciepły ogród zimowy Warszawa, Poznań, Łódź czy Wrocław to dobre przykłady, jednak pamiętajmy, że uznane firmy budowlane bez problemu zlokalizujemy w każdym większym mieście Polski. Maksymalne 35 metrów kwadratowych, które nasz ogród musi spełnić to nie jedyny warunek, jeśli chcemy rozpocząć budowę bez uzyskiwania pozwolenia.

RoślinyOprócz tego obowiązuje przepis mówiący, że na terenie 500 metrów kwadratowych mogą stanąć maksymalnie dwie oranżerie lub inne podobne obiekty działkowe. Jeśli spełnimy te wymogi i załatwimy niezbędne formalności w lokalnym organie urzędowym, możemy przystąpić do budowy ogrodu. Tworząc projekt swojej wymarzonej oranżerii, warto zapoznać się z kilkoma zasadami jej budowy, które stosuje każda firma budowlana. Zaczynając od góry, dach ogrodu zimowego musi być nachylony pod odpowiednim kątem, mniej więcej 45 stopni. Dzięki temu zimą śnieg nie będzie zalegał na dachu, lecz na bieżąco się zsuwał. Jest to kluczowa kwestia, gdyż szklana powierzchnia dachu musi być zabezpieczona przed nadmiernym obciążeniem. Poza tym gruba śnieżna warstwa będzie odcinała dopływ światła do pomieszczenia. Szklana konstrukcja oranżerii bazuje na materiałach z drewna, stali, aluminium lub PCV. Warto mieć na uwadze fakt, że to drewno ma najlepsze właściwości termoizolacyjne, co okaże się istotne zwłaszcza w zimę. Materiał wymaga jednak okresowej konserwacji. W zależności od wielkości działki, jaką dysponujemy, możemy wybudować oranżerię bezpośrednio przylegającą do ściany domu lub niezależną wolnostojącą, która będzie stała w dystansie od naszej nieruchomości. Wszystko zależy od naszego pomysłu i celu przeznaczenia oranżerii. Oczywiście istotny jest również krajobraz znajdujący się wokół nas. Przeszklony ogród zimowy powinien przecież oferować możliwie jak najpiękniejsze widoki zza szyby.

Rysując projekt, bierzmy więc pod uwagę obszar działki i poziom jego nasłonecznienia oraz to, do czego chcemy wykorzystywać oranżerię. W zależności od naszych potrzeb, inne zastosowanie może mieć ogród wolnostojący, a inne przynależący do powierzchni domu.

Dodaj komentarz