pomiary elektryczne

Niezbędne, okresowe pomiary elektryczne

Instalacja elektryczna jest jedną z najważniejszych, istniejących we wszystkich budynkach ? mieszkalnych, użyteczności publicznej czy handlowo-usługowych. Od jej stanu zależy nie tylko to, czy będzie można bez przeszkód korzystać z energii elektrycznej, lecz przede wszystkim, czy nie będzie stwarzać zagrożenia.

Pomiary a prawo budowlane

 pomiary elektryczneAby być pewnym, że wszystko z elektryką jest w jak najlepszym porządku, należy skorzystać z pomocy fachowców, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu uchronią nas od usterek. Mieszkańcy Krakowa i nie tylko mogą liczyć na specjalistów, którzy nie tylko zajmują się zakładaniem instalacji elektrycznych, lecz również ich dokładnymi inspekcjami. Wśród takich czynności można wyróżnić okresowe pomiary instalacji, których wykonanie jest obowiązkowe co minimum 5 lat. Wszystkie okresowe pomiary elektryczne w Krakowie i okolicach, opierają się na wymogach polskiego prawa. W tej kwestii precyzuje to ustawa o prawie budowlanym, która jasno określa, co powinno być sprawdzone podczas takiej inspekcji. W ramach tej czynności powinien być zweryfikowany stan widocznych przewodów elektrycznych i ich połączeń.

 pomiary elektryczneW tej kwestii szczególnie ważne jest ocenienie, czy instalacja nie będzie powodować groźnego przebicia elektrycznego, będącego częstą przyczyną pożarów w obiektach z dawno niewymienianą instalacją elektryczną. W związku z tym obwody elektryczne powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenia przeciw porażeniom oraz być wyposażone w skuteczną izolację i uziemienie. W przypadku nieprzewidzianej awarii np. w związku z działalnością gryzoni skuteczna izolacja może jej zapobiec lub zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Aby prawidłowo ocenić stan instalacji, specjaliści wstępnie oceniają oporność izolacji elektrycznej oraz sprawdzają jej ciągłość. Są kontrolowane również inne parametry, takie jak napięcie na poszczególnych elementach czy działanie wyłącznika różnicowo-prądowego, który odpowiada za reakcję na wystąpienie wcześniej wspomnianego przebicia, które może pojawić się nie tylko z powodu uszkodzenia izolacji przewodu, lecz również poprzez uszkodzenie obudowy różnych urządzeń domowych codziennego użytku. Jest to kluczowy element elektrycznej ochrony przeciwpożarowej. Kontrole instalacji elektrycznej są przeprowadzane przez osoby uprawnione do tego rodzaju inspekcji i doświadczone zawodowo.

Korzystając z usług sprawdzonej firmy można mieć pewność, że instalacja elektryczna będzie nie tylko sprawna, lecz również bezpieczna dla jej użytkowników. Jedyne, o czym należy pamiętać to termin obowiązkowych pomiarów elektrycznych ? resztą powinni zająć się fachowcy.

Dodaj komentarz