loftowe mieszkanie

Mieszkanie w stylu loftowym

Nazwa loft brzmi intrygująco i czasem w towarzystwie można usłyszeć, że ktoś marzy o tym, by w nim zamieszkać. Czy jednak wiesz, co to za rozwiązanie architektoniczne i dlaczego mieszkanie w stylu loftowym nie jest tym samym co loft?

Czym jest loft?

loftNajogólniej mówiąc, loft to obiekt przemysłowy, który został zaadaptowany na lokal mieszkalny. Historia loftów sięga połowy XX wieku, gdy w starych fabrykach amerykańscy artyści zaczęli tworzyć swoje pracownie. Z czasem industrialne wnętrza zostały przez nich zasiedlone na stałe, stając się nowym rodzajem mieszkania ? loftem.

Lofty pierwotnie były halami fabrycznymi lub magazynami. Ich surowy design nie odstraszył bohemy, która zachwyciła się betonowymi powierzchniami i widocznym gołym okiem orurowaniem. To, co tradycjonaliści chowają przed wzrokiem, artyści eksponowali. W ich lokalach mieszkalnych dominowały otwarte przestrzenie, wysokie mury, duże okna i typowe dla obiektów przemysłowych rozwiązania, np. szyby wentylacyjne czy odkryte stropy.

budynek loftowyPiersi mieszkańcy loftów pozostawiali krzywe, ceglane ściany i odkryte okna, które podkreślały przemysłowy rodowód wnętrz. Artyści w swoich mieszkaniach umieszczali industrialne meble, postarzane sprzęty oraz własne dzieła. Jednak w loftach najważniejsze nie była sama aranżacja, a pusta, wolna przestrzeń. Tego typu lokale musiały być wysokie, przestronne, niemal ascetyczne. Dzięki temu lofty były niepowtarzalne i bardzo oryginalne.

Współczesne, prawdziwe lofty również mieszczą się w starych obiektach przemysłowych lub nowo wybudowanych halach, stylizowanych na dawne fabryki lub magazyny. Ich mieszkańcy nadal cenią oryginalne rozwiązania architektoniczne, betonowe wylewki i sterczące z sufitów elementy zbrojeń. W tym kontekście można zacząć dostrzegać, że loft a mieszkanie w stylu loftowym to dwie różne koncepcje. Czy zatem w zwykłym bloku można posiadać oryginalny loft? To niemożliwe. A elementy stylu loftowego? To już całkiem osiągalne, co potwierdzamy w dalszej części wpisu.

Czym jest styl loftowy w mieszkaniu?

loftowe mieszkanieStyl loftowy jest inspirowany prawdziwymi loftami. Mieszkania w bloku są zazwyczaj niskie, dość ciasne i wyposażone w nieduże okna. W takich wnętrzach stworzenie oryginalnego loftu jest niemożliwe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby odświeżyć lokal i nadać mu nowy, bardziej industrialny charakter. Oto, co można zrobić, by stworzyć mieszkanie w stylu loftowym:

? postaraj się maksymalnie otworzyć przestrzeń ? wrażenie przestronności otrzymasz nawet w małym lokalu, jeśli pozbędziesz się większości ścian. Sprawdź, które możesz bezpiecznie i zgodnie z prawem wyburzyć.

? pokryj ściany chropowatym tynkiem strukturalnym, pomaluj je i zdrap część farby albo oklej dekorem cegły ? surowy wygląd murów sprawi, że mieszkanie nabierze postfabrycznego charakteru.

loftowy klimat? panele zastąp odpowiednio zabezpieczoną, betonową wylewką ? surowa podłoga w bezpośredni sposób nawiązuje do stylu loftowego.

? usuń z mieszkania większość mebli, sprzętów i dekoracji ? wnętrza industrialne są urządzone w bardzo oszczędny, minimalistyczny sposób. Jeśli musisz, pozostaw w mieszkaniu dużą, przesuwną szafę i pochowaj do niej wszystko, czego potrzebujesz. Najważniejsze jest, by oczyścić widoczną przestrzeń z nadmiaru mebli i dodatków. We wnętrzach pozostaw proste łoże, komodę, biurko, sofę z palet i kilka krzeseł z różnych kompletów.

? zadbaj o oświetlenie ? w loftowych wnętrzach sprawdzą się żarówki bez kloszy albo industrialne żyrandole z giętego metalu. W celu ocieplenia surowego wnętrza, wprowadź do niego lichtarze ze świecami.

? zainwestuj w wyraziste dodatki ? duży plakat, metalowy wieszak na ubrania i kuta rama łóżka wystarczą, aby nadać mieszkaniu loftowy klimat. Zrezygnuj z innych ozdób i bibelotów. Ich nadmiar nie idzie w parze z omawianym stylem.

Podsumowanie

Niewiele osób może pozwolić sobie na zakup loftu, ale w zasięgu niemal każdego jest styl loftowy. Jeśli marzysz o industrialnych, surowych wnętrzach, możesz je stworzyć w swoim mieszkaniu. Przygotuj się jednak na potężny remont i konieczność pozbycia się wielu codziennych sprzętów czy mebli. W zamian otrzymasz aranżację, która bez trudu przeniesie się w klimat amerykańskiej bohemy z połowy XX wieku.

Dodaj komentarz