Mieszkanie potraktowane czarodziejską różdżką?

Każdy, na pewnym etapie pragnie zmian. Jednych satysfakcjonuje nowy fatałaszek czy fryzura, inni ujarzmiają swoje wewnętrzne głosy z większym rozmachem np. kupując samochód, a jeszcze inni, dla zaspokojenia swoich pragnień wybierają najbardziej ekspansywne rozwiązania: decydują się na metamorfozę mieszkania. Takie modyfikacje pod wpływem impulsu przynoszą różne rezultaty. My postaramy się podsunąć kilka pomysłów na to, aby nie były one katastrofą.

Rozłóżmy dywany, rozrzućmy puchowe poduszki

Bardzo często do zmian stymulują nas trendy. Jednak jak wiadomo, ciężko za nimi nadążyć, zwłaszcza, jeśli na uwadze mamy aranżację ukochanego lokum. Jasne jest, że nie będziemy od podstaw przeobrażać mieszkania, byle tylko odpowiadało wizji katalogowych projektantów: nie dokończylibyśmy jednego projektu, gdy na horyzoncie pojawiałby się drugi. Poza tym metamorfoza domu to przede wszystkim obciążenie dla rodzinnego budżetu. Aby odmienić pomieszczenie wystarczy wypełnić je innymi dodatkami. Baza kolorystyczna naszego mieszkania powinna być nie tylko dopasowana do naszych preferencji, ale mile widziana byłaby podatność na zmiany stylu. Dzięki temu, bez ingerencji w kolor ścian czy pokrycie podłóg, jesteśmy w stanie przemienić banalny, nieciekawy pokoik w nowoczesną przystań.

Metamorfoza salonu czy sypialni często opiera się przede wszystkim na innym rozstawie mebli i sprzętów. Takie urozmaicenie sprzyja nie tylko naszym zapędom dekoratorskim, ale i atmosferze w mieszkaniu. Aby nadać nowego wizerunku i odświeżyć stare kąty, użyjmy prostych, ale efektownych sztuczek. W pierwszej kolejności warto zająć się tekstyliami. Czasem kluczową rolą okazuje się zmiana zasłon, dodanie kilku poduszek o oryginalnych wzorach czy przytulnej narzuty.

Wiele o domownikach mówi również przybranie podłogi: puszyste dywany czy jutowe dywaniki – do wyboru do koloru. Pamiętajmy o tym, że oprócz walorów dekoracyjnych, dywany są niezwykle praktyczne: chronią przed zimnem nie tylko stopy, ale również ocieplają, a czasem też powiększają wnętrze. No i rzecz jasna: bibeloty, to co większość kobiet kocha najbardziej. Wszelkiego rodzaju świece, oprawione w oryginalne ramki fotografie, figurki czy wazony: wszystko to składa się w jedną całość nadającą klimat wnętrzu. Jedni uwielbiają otaczać się swoimi znaleziskami, a drudzy decydują się na minimalizm, zawsze jednak należy mieć na uwadze równowagę.

Ta zniewaga nowego obicia wymaga!

Kolejną opcją jest modyfikacja dodatków dla bardziej ambitnych. Projektanci amatorzy mogą w prosty sposób odrestaurować stary i podniszczony fotel po babci, nadając mu nowe życie. Wystarczy jedynie nowy lakier i ciekawe obicie. Spokojny image odchodzi do lamusa, teraz prym wiodą staromodne, luksusowe meble obite wyrazistym materiałem: turkusami lub magentą. Świetnie sprawdzą się również oryginalne wzory dodające lekkości meblom np. motyw liściastej dżungli czy roztańczonych na lazurowym wybrzeżu pelikanów. Nie tylko elementy wypoczynkowe zasługują na renowację. Należy pamiętać również o szafach czy komodach, dla których idealne będą okładziny w ekstrawaganckie wzory czy np. malowany, geometryczny design.

?Druga młodość? naszych mebli może objawiać się też w inny sposób. Rzeczywiście, możemy je unowocześnić, ale dla niektórych może okazać się to nazbyt oczywiste. A gdyby nadać im wyrazistości postarzając je? Drewniane meble możemy potraktować szlifierką i niedbale przemalować farbą: trik prosty i szybki, ale dobrze wykonany przynosi wspaniały efekt.

Kilka kroków, a nasze metamorfozy wnętrz stają się coraz bardziej znośne. Takie rozwiązania idealnie będzie pasować również do aranżacji balkonu czy oranżerii, więc jeśli planujemy odmienić wygląd naszego miejsca wypoczynku: nie krępujmy się. Jeśli reinkarnacja mebli to dla naszych umiejętności zbyt wielkie wyzwanie, zacznijmy od drobnych rzeczy: z pewnością znajdzie się niejedna rzecz, której nie używamy już zgodnie z przeznaczeniem, zamiast ją wyrzucać, dajmy jej drugą szansę. W ten właśnie sposób np. ze zwykłych drewnianych skrzynek powstają regały, z palet stoliki, ze szklanych butelek wazony, a z kilku drutów i złotej farby w sprayu nowoczesny koszyk.

Pędzle w dłonie i do śniadania?

Dla tych, którzy cenią sobie konsekwentne podejście do zmian, oraz dla tych, których mieszkania nie zniosą dłużej żadnej ingerencji w swój wizerunek pozostaje generalny remont. Wliczamy w to nie tylko malowanie ścian, wszelkiego rodzaju okładziny ścienne i podłogowe, ale również bardziej drastyczne rozwiązania, jak np. wyburzanie ścian dla nadania przestrzeni. Brzmi strasznie, ale jest to misja do przeżycia. Opisaliśmy jak tchnąć nowe życie w wypoczynkowych pomieszczeniach, a pytanie wielu może brzmieć: czy możliwa jest metamorfoza kuchni tanim kosztem? A my odpowiadamy: oczywiście. Zasady są właściwie te same.

Często nie musimy wyrzucać mebli, jeśli są one sprawne. Wystarczy je umiejętnie odnowić. Jeżeli są to zwyczajne zestawy kuchenne, możemy pokusić się o inny rozstaw naszego dorobku. Jeżeli jednak są to meble, które stworzone zostały pod wymiary pomieszczenia, problem możemy rozwiązać zmieniając fronty i blaty, a także obicia krzeseł. Jeżeli istnieje taka możliwość urozmaićmy również ściany, do wyboru mamy nie tylko naklejki ścienne, ale również modne ostatnimi czasy fototapety. Te ostatnie potrafią świetnie wyglądać na ścianie pomiędzy stojącymi, a wiszącymi szafkami, pamiętajmy jednak o odpowiednim zabezpieczeniu fototapety, gdyż jest to materiał nie tylko podatny na zniszczenia, ale i łatwopalny.

I tutaj nie musimy ograniczać się jedynie do nadania nowego stylu meblom. Również dodatki zasługują na odświeżenie. Kolorystyka zobowiązuje, a więc jeśli zdecydowaliśmy się na stonowany odcień beżu, szarości czy bieli zainwestujmy w barwy przełamujące monotonię: wyraziste żółcie, zielenie czy czerwienie ożywią wnętrze i nadadzą mu charakteru. Warto również wprowadzić motyw roślinny w postaci mini ogródka z ziołami- przyjemne z pożytecznym.

Podsumowanie

To najprostsze, jednak niebanalne metamorfozy mieszkań dekoratornia wnętrz z pewnością również zaproponuje któreś z naszych propozycji ponieważ przemawia za nimi ich bezproblemowe wprowadzenie w życie: nie inwestujemy zbyt wiele, podczas gdy efekty naszej pracy mogą okazać się nie tyle zadowalające, co wręcz powalające.

Dodaj komentarz