Meble z tysiąca i jednej nocy

Wielu uważa, że to właśnie Indie są najpiękniejszym krajem Azji. Posiadają one swoje wady, jednak kultura, muzyka, kuchnia i barwy towarzyszące mieszkańcom są w stanie stłumić niejeden defekt. Już od wieków Indie zachwycały obcokrajowców swoimi krajobrazami, historią czy religią. Pociągały nas również dary natury z terenów tego wilgotnego państwa. Wiele ?zdobyczy? zostało nawet rozprowadzonych po całym świecie. Jednym z bogactw Indii były meble.

Indie dobrze znane

Według zaprawionych podróżników, najdogodniejszym terminem, jaki sprzyja podróżom po Indiach jest okres wypadający pomiędzy styczniem, a majem. Możemy być wtedy pewni, że unikniemy monsunowych deszczy i przybędziemy przed ciężkimi upałami. Ci, którzy mieli okazję odwiedzić ten kraj, z pewnością do dzisiaj wspominają wspaniałe krajobrazy, długie wycieczki, spotkania z orientalnymi zwierzętami, z których częścią możemy mieć styczność nawet bez udziału krat, a także ostre zapachy przypraw i potraw. Nie da się ukryć, że indie posiadają swego rodzaju magię. Jednak jest to urok specyficzny.

Potrafi odurzać pięknem i ciężkimi zapachami kadzideł, olejków i ziół, a jednocześnie dostarczać energetycznego pędu za pomocą muzyki i mnogości barw, które otaczają ludzi ze wszystkich stron.Nie sposób zatrzymać się przy jednej atrakcji na dłużej. Z chwilą, gdy w zasięgu naszego wzroku znajdzie się coś, co zasługuje na naszą uwagę pragniemy się temu przyjrzeć, bliżej zapoznać, a nawet przejąć we władanie. Zatracamy się w hinduskiej kulturze, muzyce i tradycjach, rozsmakowujemy się w potrawach i słodyczach, z których słynie ten kraj.

Chętnie dajemy się skusić na pikantne orientalne potrawy tj. smażone warzywne samosy czy tradycyjne biryani składające się z ryżu, baraniny i warzyw z obfitą domieszką słynnych przypraw: imbiru, kardamonu i szafranu. Przejść obojętnie nie można również obok przedstawicielek płci pięknej. Uwagę przyciągają nie tylko ich kolorowe stroje, ale i biżuteria i wzory na ciele- wykonywane henną pokrywają zarówno dłonie i stopy, jak i twarz.

W stylu kolonialnym

Indyjski styl może się całkiem słusznie kojarzyć z bohemą. Obie te konwencje posiadają pewne cechy wspólne, a także takie, które nie odbiegają od siebie w dużym stopniu. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że styl boho, który znamy ma swoje początki właśnie w tym kraju. Już na pierwszy rzut oka da się zauważyć, że stroje tj. szale, długie tuniki czy rzemykowe sandały, a także biżuteria (bransolety, długie łańcuszki, duże kolczyki) posiadają pewien orientalny akcent. A wszystko to okraszone jest ciężkim zapachem olejków z drzewa sandałowego, paczuli czy miodu. Jednak skarbami dla prawdziwych koneserów stały się meble indyjskie. Oryginalne meble indyjskie wykonywane są z litego drewna. Są ciężkie i masywne, a bogate zdobienia często wizualnie zwiększają ich gramaturę.

Z początku styl indyjski rozsławiła kolonizacja tej części Azji przez Brytyjczyków, Hiszpanów, Portugalczyków i Francuzów. Z czasem został on nieco zmodyfikowany przez nowych mieszkańców Indii: w ciężkich, rzeźbionych bryłach coraz częściej wplatano elementy rodem z deszczowej wyspy. Kolorowe, przecierane formy nabrały nowego charakteru. Zwłaszcza wśród elity. Dotychczas używano drewna z drzewa, z którego słynną Indie- jasne drzewo mango idealnie przyjmowało barwy oraz było podatne na dłuto i wyobraźnię stolarza.

Z chwilą wprowadzenia nowych trendów zaczęto używać ciężkich gatunków drzew tj. mahoń, palisander czy akacja indyjska. Nowy szczep we wnętrzarstwie nazwano stylem kolonialnym na cześć pomysłodawców. Połączenie brytyjskiej klasyki i etnicznych detali nowego lądu sprawiło, że nowym stylem zaczęli interesować się również inni odwiedzający Indie.

Powstały również dwa, nieco różniące się szczepy stylu kolonialnego. Jeden, bliższy Portugalczykom i Hiszpanom cechował się masywną bryłą i niezwykle ciemnymi materiałami, z którego wykonane były meble. Przedstawiciele Europy, woleli łagodniejszy i jaśniejszy (a nawet kolorowy) styl indyjski. Ich wybór padał często na postarzane lub przecierane meble z ażurowym wykończeniem, jednak zdarzały się również meble będące połączeniem XIX wiecznego stylu romantycznego z orientalnym wykończeniem. Na całym świecie rozsławiono owe meble kolonialne indyjskie, a czasem również afrykańskie i tajlandzkie wzory wprowadzały efekt egzotycznego klimatu i pełnego tajemnic bogactwa.

Indyjskie meble w naszym domu

Ze względu na to, że indyjskie meble wykonywane były ręcznie z litego drewna, stały się ikoną nieprzejednanego piękna i oryginalności. Amatorzy pięknych żłobień, pragnący posiadać to swego rodzaju dzieło sztuki, gotowi byli przeznaczyć spore sumy pieniędzy, by tylko móc zgromadzić wymarzony komplet mebli. Sytuacja ta niewiele się zmieniła. Chociaż indyjskie twory są dostępne dla szerszego grona konsumentów i nie wymagają znajomości z wykwalifikowanym rzemieślnikiem, to jednak zawsze tworzone są bez użycia maszyn. Każdy szanujący się sklep indyjski mający w swoim asortymencie meble z kontynentu, nie narazi swojej opinii dopuszczając do sprzedaży towar wątpliwej jakości.

Dokonując zakupu w renomowanym punkcie, możemy spodziewać się, iż otrzymamy certyfikowany dokument autentyczności. Nie powinien nas również dziwić fakt, iż modele mebli różnią się między sobą. W przypadku ręcznego wykonywania mebli jest to nieuniknione. Z tego względu można zaobserwować iż rzeźbione łóżka posiadają nieco inne ?szarpnięcia? narzędziem, komody indyjskie mają inny układ słojów, ażurowe parawany mają nieco inne nasycenie barw a kufry i skrzynie są przetarte lub postarzone w innym stopniu.

W naszych domach świetnie sprawdzą się w połączeniu z ceramicznymi podłogami oraz barwami ziemi na ścianach. Nie lubią dużego nagromadzenia dekoracji, więc uważnie dobierajmy akcesoria w pomieszczeniu. Warto zaznaczyć, że idealnie sprawdzą się te, wykonane z naturalnych materiałów tj. drewno czy glina. Obicia mebli wypoczynkowych nie powinny być wzorzyste (tę domenę w pełni wykorzystują indyjskie meble)- zachowajmy jednolity wzór, nawiązujący do naturalnych kolorów, np. beże czy zielenie.

Meble w stylu indyjskim nie nadają się dla każdego typu wnętrza. Ze względu na swoje masywności i okazałe gabaryty nie sprawdzą się w małych wnętrzach. Wymarzonym miejscem dla nich są przestronne pomieszczenia, a ze względu na to, iż drewno, z którego wykonane są meble nie należy do najjaśniejszych, warto zainwestować w jasne kolory ścian oraz delikatne, zwiewne dodatki, np. zasłony czy baldachimy (tiul, organza).

Dodaj komentarz