Taras

Jaką metodę na hydroizolację tarasu wybrać?

W ostatnim czasie zwraca się szczególny nacisk na konieczność zastosowania odpowiedniej hydroizolacji tarasów oraz balkonów. Jest ona bowiem niezbędna, aby zyskać pewność, że te elementy konstrukcyjne budynku nie będą niszczeć pod wpływem wilgoci oraz innych czynników. Obecnie, do wyboru jest szereg, zupełnie zróżnicowanych materiałów hydroizolacyjnych.

TarasWybierając te najbardziej odpowiednie w danej sytuacji materiały, na uwadze mieć się powinno zawsze powierzchnię danego tarasu. Przyjmuje się, że im ona większa, tym większą elastycznością cechować się powinny wybrane materiały. Większa powierzchnia jest bowiem równoznaczna ze zdecydowanie większym zakresem pracy podłoża na tarasie. Elastyczne powierzchnie hydroizolacyjne odgrywają szczególnie istotną rolę we wszystkich miejscach, gdzie występują bardzo duże naprężenia konstrukcyjne lub materiałowe. Chodzi tutaj w szczególności o połączenia powierzchni poziomem ze ścianą. Właśnie z tego względu do zabezpieczenia tarasu lub balkonu przed wilgocią wykorzystywane są obecnie powszechnie izolacje w formie natryskowej.

TarasMają one nie tylko największą skuteczność, wynikającą bezpośrednio z faktu, że są w stanie wniknąć w praktycznie każdy fragment tarasowej podłogi. Mają one również najczęściej dużą zdolność do mostkowania rys, co zapewni odpowiednią szczelność izolacji nawet w przypadku, gdy dojdzie na jej powierzchni do zarysowań. Podłoga tarasu zazwyczaj jest nieco pochylona, aby zapewnić prawidłowy odpływ wody z jej powierzchni. To również wymuszać będzie w zdecydowanej większości sytuacji zastosowanie takiej hydroizolacji, która ma możliwie największy poziom elastyczności. Zastosowanie hydroizolacji w formie natryskowej jest bardzo ważne w każdym przypadku, kiedy to pod tarasem znajdują się inne pomieszczenia. Chodzi tutaj na przykład o piwnicę, która są zalewane najczęściej na skutek niewłaściwej hydroizolacji gruntu nad nimi. Skuteczna izolacja pod wilgocią jest bardzo ważna również w budynkach połączonych bezpośrednio z tarasem.

W obecnym czasie coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć materiały, pozwalające na skuteczną hydroizolację tarasu. To właśnie dzięki nim te integralne elementy domu, będą w odpowiednim zakresie zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Oczywiście bardzo ważne jest, aby w prawidłowy sposób dobrać odpowiedni rodzaj hydroizolacji, najlepiej sprawdzający się w danej sytuacji. Powinna się one cechować przede wszystkim podwyższoną elastycznością szczególnie w sytuacjach, gdy zabezpieczony taras ma sporą powierzchnię.