Kropla wody

Jak wykonać zewnętrzną hydroizolację piwnicy?

Dla każdego budynku poważnym zagrożeniem są wody gruntowe. Ich przenikanie do fundamentów i ścian może prowadzić do kruszenia materiałów budowlanych, a także rozwoju pleśni i grzybów. W celu zapobieżenia temu zjawisku stosuje się hydroizolacje piwnic ? to one mają największy kontakt z gruntem. Żeby hydroizolacja była skuteczna, musi ściśle przylegać do podłoża oraz stanowić ciągły i szczelny układ chroniący przed naporem wód gruntowych.

Hydroizolacja piwnicy ? kiedy i jak wykonać?

Ściana z cegiełW tym celu łączy się izolację przeciwwilgociową pionową oraz poziomą. W celu wykonania izolacji przeciwwilgociowej zewnętrznej trzeba zrobić dwie rzeczy: zabezpieczyć ściany piwnicy poprzez wykonanie izolacji pionowej, a także położyć izolację poziomą na ławie fundamentowej. W tym celu konieczne jest odkrycie ścian piwnicy. Ważne jest, aby rozpocząć taką pracę dopiero wtedy, gdy beton całkowicie zwiąże. Najpierw należy oczyścić ławy fundamentowe z piasku i przygotować je poprzez zagruntowanie środkiem bitumicznym. Na ściany nakłada się warstwę tynku wyrównawczego. Izolacyjne warstwy masy bitumicznej należy wspierać poprzez wykonanie dodatkowych drenaży, które przyspieszają odpływ wód gruntowych do głębszych warstw. Drenaż pozwala na zmniejszenie naporu wody gruntowej na ścianę piwnicy. Każda kompleksowa hydroizolacja piwnicy musi posiadać połączenie pionowych i poziomych materiałów ochronnych.

Kropla wodyOprócz papy asfaltowej stosuje się także folię hydroizolacyjną ? wraz z papą bitumiczną na osłonie poliestrowej sprawdzają się szczególnie w izolacji poziomej. W miejscu, w którym podłoga łączy się z ławą fundamentową, zaleca się zastosowanie dodatkowego pasa papy o długości przynajmniej 30 centymetrów. Zakładki dla papy i folii powinny wynosić kolejno 10 i 20 centymetrów. Istotne jest, aby połączenia między izolacją pionową i poziomą były szczelne i nie przepuszczały wody. Pionowe warstwy izolacyjne mogą być nakładane przy pomocy pędzla ? w przypadku lekkich mas bitumicznych ? a także szpachli. W celu wzmocnienia pionowej hydroizolacji stosuje się także dodatkowe warstwy papy asfaltowej. W sytuacjach awaryjnych można zastosować także dodatkową hydroizolację we wnętrzu budynku, ale jej samodzielne wykonanie jest trudne i związane z wysokimi kosztami dodatkowymi.

W nowych obiektach hydroizolację uwzględnia się już na wczesnym etapie projektowania, a wybór zastosowanych środków musi być oparty o przewidywany poziom wód gruntowych i tempo ich opadania. Największym wyzwaniem są wody zmienne, które mogą podnieść się ponad poziom ławy fundamentowej.

Dodaj komentarz