system nawadniania kropelkowego

Jak wybrać system do mikronawadniania?

Nawadnianie kropelkowe to coraz popularniejszy trend w branży ogrodniczej. Jest ono nie tylko bardziej opłacalne, ale także znacznie przyjaźniejsze środowisku niż system wynurzalny. Zmiana zraszaczy to jednak poważna ingerencja w ekosystem ogrodu. Przed zakupem nowego systemu nawadniającego, warto wiedzieć, jak go dobrze wybrać. Nawadnianie kropelkowe ? inaczej nazywane mikronawadnianiem ? to system podlewania, który dostarcza roślinom wilgoć tylko w strefie korzeniowej.

Odpowiednie nawadnianie roślin

system nawadniania kropelkowegoDlaczego jest ono bardziej ekologicznym rozwiązaniem od standardowego nawadniania wynurzalnego? Prawda jest taka, że powierzchnia rośliny nie potrzebuje zbyt wiele wody. Podlewając liście, kwiatostany i owoce, tak naprawdę zmywa się jedynie z nich kurz. Owszem, raz na jakiś czas zaleca się nawilżyć zewnętrzne elementy rośliny ? nie jest to jednak konieczne przy każdym podlewaniu. Najważniejsze jest dostarczanie wody do systemu korzeniowego, ponieważ to właśnie on rozprowadza wodę do wszystkich organów. Sprawdzony system nawadniania kropelkowego będzie nawilżał glebę znajdującą się pod rośliną bez zamaczania jej pozostałych elementów. Przy jego wyborze, warto kierować się sposobem montażu. Profesjonalni ogrodnicy zazwyczaj korzystają z tzw. kroplowników patykowych. Są to podłużne zraszacze w kształcie sopla, które montuje się bezpośrednio pod rośliną ? oczywiście bardzo ostrożnie, tak, aby nie naruszyć systemu korzeniowego.

system nawadniania kropelkowegoNastępnie kroplownik zostaje podłączony do linii kroplującej. Przy stosowaniu systemu tego typu, każda roślina ma swoje własne źródło wody. Proces jego montażu może być czasochłonny, pozwala jednak na pełną swobodę dostosowania częstotliwości nawadniania do danej uprawy. W sklepach dostępne są także mikrozraszacze, które bardzo przypominają standardowe systemy nawadniające ? rozpryskują one strumienie wody na kilka stron. Są również mocowane do linii kroplującej, zajmuje to jednak znacznie mniej czasu, niż w przypadku kroplowników. Tego typu zraszacze należy jednak umiejętnie rozłożyć ? każdy strumień powinien nawadniać jakąś roślinę, żaden z nich nie powinien trafiać w pustą ziemię. W przeciwnym razie, woda nie tylko się marnuje, ale przyspiesza także zachodzące w glebie procesy gnilne.

Stosowanie systemu nawadniania kropelkowego pozwala znacznie zmniejszyć zużycie wody. Rośliny są także mniej narażone na wystąpienie chorób grzybowych, które pojawiają się często, gdy są przesadnie podlewane. Zmiany w systemie nawadniającym są jednak procesem, który należy bardzo dokładnie rozplanować, aby przyniósł same korzyści bez niepotrzebnych strat.

Dodaj komentarz