okna

Jak wybrać najlepsze okna?

Z wielu rzeczy można zrezygnować podczas budowy domu, ale na pewno nie z okien. Okna znajdują się niemal w każdym pomieszczeniu, łącznie ze spiżarnią, czy pralnią. Dzięki temu w całym budynku jest zapewniony dostęp do światła słonecznego, a także do świeżego powietrza. Okna można zasłaniać roletami, czy zasłonami, nakładać na nie specjalne folie, jednak są one po prostu przydatne i nie można się bez nich obyć.

Okna z różnych tworzyw

okna Jak wybrać najlepsze okna? Takie które przetrwają lata, a jednocześnie będą dobrze się komponowały z całą stolarką w domu? Warto powiedzieć kilka słów na temat materiałów. Trwałe okna z Rybnika można wykonać z PCV, drewna lub aluminium. Okna aluminiowe są bardzo solidne, nie rdzewieją, są najbardziej ze wszystkich odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak ich kolorystyka pozostawia wiele do życzenia. Ciemne barwy zwykle komponują się z nowoczesnymi domami, a z klasycznymi już nie. Z kolei okna drewniane są przyjemne i ciepłe w dotyku, ładnie się prezentują, jednak trzeba pamiętać by je umiejętnie myć i regularnie konserwować, szczególnie z zewnątrz. Drewno nie lubi nadmiaru wilgoci, a stale wystawiane na działanie czynników atmosferycznych będzie butwieć. Natomiast okna PCV są najpopularniejsze z nich wszystkich. Są najtańsze i solidnie wykonane. Nie tak wytrzymałe, jak aluminiowe, ale dostatecznie trwałe by można je uznać za dobrą inwestycję. Dodatkowo nie trzeba się ograniczać do białych ram okiennych.

okna Są okleiny drewnopodobne, dzięki którym można mieć okna z plastiku wyglądające jak okna drewniane. To na pewno ciekawa opcja, jaką warto rozważyć. Kolejna rzecz to sposoby otwierania okien. Okna ścienne mają opcję otwierania na oścież, uchylania do góry, jak również rozszczelniania zapewniającego mikrowenylację. Z kolei okna dachowe można otwierać do góry z jednego końca, są też okna obrotowe, oraz uchylno-obrotowe. Niektóre okna mają dodatkowe zamknięcie na kluczyk. Są one antywłamaniowe, więc zwiększają poziom bezpieczeństwa w domu. Zamek znajduje się pod klamką i jest prawie niewidoczny, a jednym kluczykiem można otwierać wiele okien, więc nie trzeba trzymac w domu wielu kluczy. Reasumując, warto jest poświęcić nieco czasu na wybór okien do domu.

Okna mogą być wykonywane z różnych materiałów, mieć różne barwy, czy sposoby otwierania i zamykania. Z pewnością w dobrym sklepie budowlanym można znaleźć okna które spełnią wszystkie nasze oczekiwania i nie będą kosztować majątku. Najważniejsza jest jakość i szczelność okien, zarówno ściennych jak i dachowych.

Dodaj komentarz