Jak i kiedy stosować farbę do betonu?

Kładąc kostkę brukową w obejściu wokół domu lub na terenie zakładu pracy, możemy mieć wrażenie, że jest to jednorazowa inwestycja, do której już nigdy nie będziemy musieli powracać ? ani myślami, ani tym bardziej fizycznie. Nic bardziej mylnego. Jak każdy materiał budowlany, nawet wykonana z kamienia kostka brukowa ulega z czasem zużyciu i rozmaitym zniszczeniom. Dlatego właśnie warto już na samym początku zadbać o odpowiednią impregnację i powtarzać ją regularnie w celu uzyskania optymalnych efektów. 

Farba do betonu – właściwości

Kiedy jednak stwierdzimy, że naszemu obejściu przydałaby się jakaś zmiana, niekoniecznie musimy zrywać kostkę, przekopywać teren i kłaść nowe podłoże ? w zupełności powinna nam wystarczyć farba do betonu impregnat, która nie tylko odświeży przydomową przestrzeń, ale także zapewni nam długotrwały efekt. Zanim przystąpimy do malowania, należy dokładnie wyczyścić całą powierzchnię bruku. W tym celu powinno się zastosować odpowiedni środek chemiczny oraz ? najlepiej ? maszynę czyszczącą, czyli tak zwaną sprężarkę ciśnieniową. W zależności od powierzchni chodnika pomoże ona nam w kilkanaście, kilkadziesiąt minut usunąć wszelkie zabrudzenia z betonowej posadzki. Kiedy już kostka brukowa całkowicie wyschnie, można przejść do położenia farby na betonie. Co dość oczywiste, o czym jednak warto wspomnieć ? zabieg ten należy wykonywać w słoneczny dzień, kiedy nie istnieje żadne ryzyko wystąpienia opadów.

Żeby uniknąć rozczarowania, działanie farby dobrze jest sprawdzić najpierw na niewielkiej powierzchni kostki brukowej w mało widocznym miejscu. Należy pamiętać o tym, żeby podczas nakładania farby cały czas mieszać zarób, jeśli chce się uniknąć osadzania się barwnika oraz odbarwień ? główną zaletą dobrze nałożonej farby jest równomierne rozłożenie koloru, co byłoby niemożliwe w momencie, gdyby nie mieszało się cieczy. Bardzo istotne jest to, że farba do betonu stanowi jednocześnie impregnat, który doskonale wpłynie na kondycję kostki brukowej i sprawi, że będzie mogła nam ona służyć przez kolejne długie lata. Dostępne są różne warianty kolorystyczne ? od niebieskiego, poprzez zieleń i czerwień, na żółci oraz czerni kończąc.

Oczywiście efekt wizualny może nieco różnić się w zależności od wcześniejszego koloru kostki oraz warunków, w jakich była nakładana, dlatego nie należy się nastawiać na uzyskanie dokładnie tej samej barwy, jaką widzieliśmy w sklepie. Niemniej jednak użycie farby do betonu jest świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto niewielkim kosztem pragnie odmienić nieco wygląd obejścia wokół własnego domu.

Dodaj komentarz