Jak działają nożyce do cięcia blachy?

W obecnym czasie, do obróbki blachy, wykorzystywanych jest bardzo często wiele, różnego rodzaju sprzętów, różniących się między sobą istotnie poziomem wydajności, jak również i skuteczności. W dalszym ciągu jednak, najczęściej stosowanym w tym kontekście sprzętem, okazują się być nożyce gilotynowe. Te, wyróżniają się przede wszystkim niezwykle wysoką precyzją działania, połączoną z wysoką wydajnością.

Nożyce specjalne do cięcia blachy

Gilotyna do blachy, nazywana również bardzo często nożycami gilotynowymi, jest sprzętem, który jest bardzo prosty jeżeli chodzi o jego konstrukcję, jak również i zasadę działania. Zazwyczaj, sprzęt ten obrabia blachę metodami mechanicznymi, wykorzystując jednocześnie w tym celu dwa odrębne narzędzia tnące. Niski poziom skomplikowania takiego właśnie sprzętu wydaje się powodować najczęściej, że proces cięcia oraz koszty eksploatacji takiej właśnie maszyny do obróbki, są bardzo niskie. Jednocześnie, sprzęt ten wyróżnia się niezwykle wysokim poziomem skuteczności w cięciu blachy na pasy, lub też mniejsze elementy, które w późniejszym okresie wykorzystywane mogą być do tłoczenia, gięcia, czy też prac spawalniczych. Wszystko to powoduje, ze obecnie sprawdzone nożyce gilotynowe do cięcia blachy stają się tym rodzajem sprzętu, który w branży przemysłowej stosowany jest z coraz większym poziomem intensywności. Ciecie blachy z wykorzystaniem takiej właśnie gilotyny, podzielone jest zazwyczaj na kilka zupełnie odrębnych faz.

Pierwszą fazą jest ta nazywana odkształceniami sprężystymi, faza druga to zaś odkształcenia sprężysto-plastyczne. Kolejną jest faza plastycznego płynięcia, pękania oraz faza całkowitego oddzielenia od siebie poszczególnych elementów blachy. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób zazwyczaj zbudowane są nożyce gilotynowe do blachy. Zbudowane są one z kilku odrębnych elementów, których zastosowanie wydaje się być szczególnie istotne dla zachowania przez gilotynę do blachy, wysokiej wydajności. Sprzęt ten oparty jest więc o dedykowany stół, mechanizm dociskowy, oraz wspomniane wcześniej narzędzia tnące. W obecnym czasie coraz częściej wybieranym sprzętem do profesjonalnej obróbki lachy okazuje się być gilotyna, nazywana często także nożycami gilotynowymi. Tego rodzaju sprzęt, wydaje się być doskonałym przykładem sprzętu o bardzo wysokiej wydajności, która połączona jest bezpośrednio z niskim zapotrzebowaniem na energię. Sprzęt ten wyróżnia się bardzo prostą budową, która przekłada się również bezpośrednio na niską podatność na awarie, oraz niskie koszty jego utrzymania.

Po więcej ciekawych informacji zapraszamy na www.ekomet.eu.

Dodaj komentarz