przemysł - suwnica

Jak działa suwnica natorowa?

Chcąc usprawnić pracę przedsiębiorstwa działającego w jednej z ciężkich gałęzi przemysłu, warto pomyśleć o montażu suwnicy natorowej. Urządzenie to pozwala na sprawne i szybkie przenoszenie ładunków na obszarze hali produkcyjnej. Suwnica składa się z dwóch rodzajów elementów ? mechanicznych i elektrycznych. Wydajność i możliwości suwnicy zależą od wielkości i jakości wszystkich elementów.

Producenci dopasowują suwnice do oczekiwań i potrzeb klientów

dobre suwnice natoroweNaprawą suwnic powinny zajmować się wykwalifikowane ekipy serwisowe. Do najważniejszych elementów mechanicznych suwnicy zalicza się tor jezdny. Montuje się go przeważnie na ścianach hali produkcyjnej. Na torze jazdy znajdują się krzywki i odboje, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia i przemieszczanie się suwnicy w określonych granicach. Za ruch suwnicy po torze odpowiada mechanizm jezdny, na który składają się koła, zderzaki i łapy oporowe. Na końcu toru umieszcza się wyłączniki krańcowe i zabezpieczenia. Most ma postać dwuteownika. W suwnicach dwudźwigarowych jest on bardziej rozbudowany. Główny silnik urządzenia znajduje się w wózku jezdnym.

przemysł - suwnica Za podnoszenie przedmiotów odpowiada osobny mechanizm, na który składa się korpus, cięgno ze stalowej liny oraz silnik napędowy. Wszystkie dobre suwnice natorowe muszą zostać zatwierdzone przez Urząd Dozoru Technicznego. Ta sama instytucja wydaje uprawnienia, które pozwalają pracownikom na korzystanie z suwnic. Oprócz elementów mechanicznych do prawidłowej pracy suwnicy potrzebne są też komponenty elektryczne. Za działanie obwodu zasilania odpowiada łącznik suwnicy. Prąd odbierany jest przez troleje. Sercem całego układu elektrycznego suwnicy jest szafka sterowniczo-rozdzielcza. Znajdują się w niej wszystkie bezpieczniki oraz sterowniki, a także główne przyłącze zasilające. Operator steruje urządzeniem zdalnie, z pomostu lub kabiny sterowniczej. W przypadku największych urządzeń potrzebna może być praca osób znajdujących się na dole, które będą koordynowały działanie suwnicy. Wiedząc, jak działa suwnica, trzeba jeszcze poznać jej najważniejsze parametry.

Przed zamówieniem suwnicy warto określić, jaki maksymalny udźwig będzie potrzeby. Powinno to dotyczyć nie tylko obecnej produkcji, ale też perspektyw na przyszłość. Ważna jest także rozpiętość mostu, która przekłada się na możliwości transportowe urządzenia. Suwnica powinna posiadać elektroniczne zabezpieczenia oraz czujniki, które chronić będą pracowników przed popełnieniem błędów. Należy pamiętać o zarejestrowaniu urządzenia w UDT.