mieszkanie do kupienia

Jak bezpiecznie kupować mieszkania?

Przed zakupem pierwszego mieszkania trzeba się odpowiednio przygotować. Transakcja związana jest ze znacznym wydatkiem, dlatego trzeba postępować ostrożnie. Umowę kupna-sprzedaży mieszkania podpisuje się w obecności notariusza, ale nie zwalnia to kupującego z zachowania pewnych środków ostrożności. Warto, chociażby sprawdzić, jaki jest stan nieruchomości w księdze wieczystej. Można z niej uzyskać informację o tym, kto jest właścicielem mieszkania oraz czy lokal nie jest zadłużony.

Jak nabyć funkcjonalne mieszkanie?

mieszkanie do kupieniaPierwszym krokiem podczas zakupu mieszkania jest jego wybór. Już na tym etapie warto sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone, nie posiada ukrytych współwłaścicieli i jego stan prawny jest zgodny z tym, o czym informuje sprzedający. Warto przeprowadzić takie działania zarówno podczas zakupu od osoby prywatnej, jak i biura nieruchomości. Najbezpieczniejszą formą nabywania mieszkania jest zakup na rynku pierwotnym od firmy deweloperskiej. Wówczas właściciel jest jasno określony i nikt wcześniej nie zamieszkiwał danego lokalu. Pod względem bezpieczeństwa rynek, z którego nabywa się mieszkanie, ma ogromne znaczenie.

mieszkanie do kupieniaNabywanie lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego od sprawdzonej firmy deweloperskiej znacznie zmniejsza ryzyko, że budynek posiada wady konstrukcyjne. W takiej kwestii jak funkcjonalne mieszkanie do kupienia Bydgoszcz ma wiele ciekawych ofert na rynku pierwotnym i wtórnym. Jeśli nie posiada się wiedzy lub czasu, żeby dokładnie zweryfikować wszystkie aspekty związane ze stanem prawnym lokalu, można podczas zakupu skorzystać z usług pośrednika. Będzie to jednak związane z opłatą, która może wynosić nawet kilka tysięcy złotych, zależnie od wartości mieszkania. Zapisy w księgach wieczystych są dostępne dla każdego i można je sprawdzić przez internet. Oprócz samego mieszkania warto pomyśleć także o dostępności miejsc parkingowych oraz stanie całego budynku. Przed zakupem warto udać się do spółdzielni mieszkaniowej i sprawdzić, kiedy ostatnio były realizowane inwestycje związane z termomodernizacją lub wymianą pionów.

Niezależnie od tego czy kupuje się pierwsze mieszkanie, czy kolejne, zawsze warto sprawdzić wszystkie kwestie formalne i prawne związane ze stanem mieszkania. Dobrą praktyką jest wybór uznanego notariusza. Przed zakupem mieszkania warto je dokładnie obejrzeć. Podczas oględzin można nie tylko wynegocjować korzystniejszą cenę, ale też przygotować się na ewentualne koszty związane z potrzebnymi naprawami lub remontami. Należy też przygotować dodatkowe pieniądze na wszystkie opłaty związane z transakcją.