grzejniki energooszczędne

Grzejniki energooszczędne bez tajemnic

O wyborze sposobu ogrzewania domu decyduje przede wszystkim efektywność, ponieważ dla każdego ważne jest, aby grzejniki dostarczały odpowiedniej ilość ciepła. Jednak drugim istotnym czynnikiem są koszty, które trzeba będzie ponosić za dostarczaną energię. Dlatego też podczas projektowania instalacji grzewczej należy zwrócić uwagę na potrzeby mieszkańców oraz sprawdzić stan techniczny budynku (szczelność okien, sposób ocieplenia budynku).

Nowoczesne grzejniki elektryczne

 grzejniki energooszczędneDecydując się na zakup grzejnika energooszczędnego, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, ale przede wszystkim parametry. Wydawać by się mogło, że konstrukcja urządzenia nie odgrywa ważnej roli podczas wyboru grzejnika, jednak ma ona istotny wpływ na sposób użytkowania. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje: grzejniki ścienne, piece wolnostojące oraz urządzenie dwa w jednym. Pierwszy z nich przeznaczony jest do montażu na ścianie, z kolei w przypadku pieca wolnostojącego można w dowolnym momencie zmienić jego lokalizację. Natomiast ostatnie z wymienionych wcześniej urządzeń wyróżnia się tym, że posiada demontowaną podstawę, dzięki czemu również można je zawiesić na ścianie. Często popełniany błąd podczas zakupu grzejników stanowi sugerowanie się ich gabarytami ? w myśl zasady, że im jest większy, tym wydajniejszy.

 grzejniki energooszczędneTymczasem rozmiar nie świadczy o mocy grzewczej urządzenia, a ponadto do ogrzewania większej powierzchni lepiej sprawdzą się dwa lub trzy grzejniki, które gwarantują równomierny efekt i wysoki komfort termiczny. Należy pamiętać o tym, że moc trzeba dostosować do powierzchni pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje, które posiadają najczęściej polecane grzejniki energooszczędne. Dużym ułatwieniem, jednocześnie zapewniającym komfort użytkowania, jest termostat. Pozwala on regulować moc urządzenia, dzięki czemu można dostosowywać temperaturę do indywidualnych preferencji. Dostępne są modele grzejników z klasycznym termostatem ? ustawianym ręcznie ? oraz elektronicznym, który posiada funkcję programowania urządzenia w taki sposób, aby włączało się lub wyłączało o określonej godzinie. Z kolei radiator, choć niepozorny, bo mierzy zaledwie 2 mm, podnosi wydajność grzejnika poprzez zwiększenie jego powierzchni grzewczej. Równie istotny jest wyświetlacz elektroniczny, który pokazuje temperaturę w pomieszczeniu oraz ilość pobranej energii.

Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu, wcale nie trzeba rezygnować z przyjemnego ciepła w mieszkaniu, wystarczy tylko dobrze dobrać grzejniki. Ważne, jest to, aby podczas zakupu zwrócić uwagę na parametry i dobrać odpowiednią ilość urządzeń tak, aby były one bardzo wydajne. Ponadto dobrze jest sprawdzić, czy dany model został wyposażony w dodatkowe funkcje, które pomogą zmniejszyć zużycie energii i jednocześnie obniżyć związane z tym koszty.

Dodaj komentarz