meble przyszłości

Futurystyczne meble, czyli jakie?

Meble mogą być utrzymane w różnym stylu. W zależności od tego, jaką estetykę preferują domownicy, we wnętrzach pojawiają się modele klasyczne, współczesne, nowoczesne albo futurystyczne. O ile zdefiniowanie trzech pierwszych pozycji nie nastręcza problemów, o tyle scharakteryzowanie ostatniej nie jest już tak proste. Czym są futurystyczne meble i dlaczego tak trudno wyobrazić sobie ich przykłady?

Czym są meble futurystyczne?

futurystyczne meblePrzymiotnik ?futurystyczny? oznacza, że dana rzecz lub koncept są zgodne z niektórymi założeniami ruchu o nazwie ?futuryzm?. Najogólniej mówiąc, to XX-wieczny nurt artystyczno-literacki, który zakładał odrzucenie tego, co znane, na rzecz wyobrażeń o przyszłości. Manifest futurystów zachęcał do niszczenia tego, co przeszłe i współczesne oraz pozostawania otwartym na nowe, nieznane doświadczenia. W ramach tego kierunku gloryfikowano gwałtowny rozwój cywilizacji oraz fantazjowano na temat przyszłego porządku świata. Choć ugrupowania futurystyczne rozpadły się w trakcie pierwszej wojny światowej, to kierunek do dziś oddziałuje na różne aspekty życia, m.in. koncepcje meblarstwa.

Współcześnie używanie słowa ?futurystyczny? oznacza coś nowatorskiego, odwołującego się do możliwych scenariuszy rozwoju cywilizacji. Ten trend dotyczy także myślenia o meblach.

Meble współczesne i nowoczesne

meble futurystyczneMeble skrzyniowe i wypoczynkowe posiadają swoje ogólne funkcje. Komody i szafy służą do przechowywania, łóżka do spania, przy stołach się jada, a sofy czy krzesła stworzono z myślą o siedzeniu. To podstawowe zadania mebli. Projektanci dbają jednak o urozmaicenia w tym obszarze. Co jeszcze potrafią współczesne i nowoczesne meble? Oto wykaz interesujących funkcjonalności, które mogą posiadać meble tapicerowane: ? ruchome zagłówki i podłokietniki ? funkcje spania ? manualne lub elektryczne funkcje relaksu ? chłodziarki do kubków ? zestawy audio, głośniki ? wysuwane stoliki ? rozmaite schowki.

W meblach skrzyniowych także nie brakuje różnorodnych rozwiązań. Często ich bryły są wyposażone np. w oświetlenie typu LED, systemy cichego domykania czy synchroniczne prowadnice.

Współczesne lub nowoczesne meble bywają więc nie tylko praktyczne, ale i funkcjonalne. Co zatem odróżnia je od mebli futurystycznych?

Wyróżniki mebli futurystycznych

meble przyszłościMeble nazywane ?futurystycznymi? spełniają (i będą spełniać) swoje podstawowe, pierwotne role. Ich odwoływanie się do przyszłości nie zmienia bowiem faktu, że ludzie nawet za 1000 lat nadal będą sypiali, jedli, pracowali i wypoczywali. Do realizacji tych czynności niezbędne będą meble. Co zatem odróżnia modele futurystyczne od innych? Z pewnością ich forma.

Projektanci mebli futurystycznych prześcigają się w prezentowaniu pomysłów na funkcjonalne meble o oryginalnym wyglądzie. Obecnie wielu z nich uważa, że szafy i sofy w przyszłości będą prezentowały się minimalistycznie. Oszczędny design to jeden z kierunków rozwoju sztuki użytkowej. Co jeszcze wyróżnia meble futurystyczne? Oto kilka wskazówek:

? duże, gładkie powierzchnie w stonowanych kolorach,
? dodatki w wyrazistych barwach,
? opływowe kształty,
? oszczędne, minimalistyczne wzornictwo,
? nowoczesne materiały, takie jak metal, szkło i tworzywa sztuczne,
? czyste, nieskomplikowane linie,
? zintegrowanie mebli z nowoczesną technologią.

Podsumowanie

Wydaje się, że rozwój mebli futurystycznych skupia się na wykrzesaniu z nich maksymalnej funkcjonalności i komfortu oraz zamknięciu tych cech w możliwie najprostszym designie. Czy tak będą wyglądały meble za 1000 lat? Nie wiadomo. Pewne jest jednak to, że myślenie o meblach przyszłości rozpala wyobraźnię projektantów i sprzyja rozwojowi sztuki użytkowej.

Dodaj komentarz