Dom za dolary?

 Czy istnieje osoba, która nie zagryza warg z zazdrości oglądając filmy familijne produkcji amerykańskiej? Nie zaprzeczajmy: i tak nikt nam nie uwierzy. Nie ma się czego wstydzić: domy rodem z amerykańskich przedmieść potrafią wbić szpileczkę w serce. Nawet najprostsze z nich sprawiają, że wydobywa się z wielu z nas ciche westchnięcie. Właściwie dlaczego? Co w nich jest tak wyjątkowego, że przechodząc obok nich podświadomie zwalniamy kroku?

Amerykański sen

Dzięki wysokiemu zróżnicowaniu kulturowemu nie musimy wcale wyjeżdżać poza granice kraju, aby poczuć się jak obcokrajowiec. Widać to nawet na co dzień: wybieramy odzież zagranicznych projektantów, sprzęty konstruowane przez inżynierów zza mórz, a także próbujemy potraw z całego świata. Inspiracje dotyczące stylu życia czerpiemy również z rzeczy o zdecydowanie większej skali.

Mamy okazję zamieszkać w drewnianym domu rodem z alpejskiej przełęczy, wiejskim dworku, w którym unosi się zapach ziół i prowansalskiej lawendy, małej, pełnej bibelotów i wzorów willi wśród angielskich wzgórz i wrzosów lub, jeśli lubimy surowy minimalizm nasz wybór pada na budynki mieszkalne wykończone w norweskiej konwencji znajdujące się w lesie z widokiem na jezioro. Jednak jest jeszcze jeden trend, który coraz częściej da się zauważyć na polskich osiedlach: domy amerykańskie. Piękne, duże o finezyjnych wykończeniach. Przykuwają uwagę każdym swoim detalem. Niejeden marzył o tym, by kiedyś być szczęśliwym posiadaczem takiego majątku.

Bungalow w wielkim stylu

Dom w stylu amerykańskim charakteryzuje się kilkoma rzeczami, których nie znajdziemy w rodzimych budowlach. Pierwsze co może rzucać się w oczy to oczywiście wykończenie budynku. Elewacja pełna jest detali. Możemy zauważyć gzymsy, gzymsowane rynny, a także szczegóły wykonane z drewna czy sporej wielkości kominy. Najczęściej domy amerykańskie są w kolorze białym, jednak czasami można spotkać się z wariacjami w naturalnych odcieniach brązu lub szarości, czy przybrudzonego błękitu i zieleni.

Projekty domów w stylu amerykańskim nie przewidują, aby bazowały one na bryle czworokąta. Ich konstrukcja sprawia wrażenie, jakby inżynierowie do ostatniej chwili nie mogli się zdecydować jak wyglądać będzie ostateczna wersja budynku. Mnóstwo w nim wykuszy, pomieszczeń o kształcie litery L czy takich, które z centrum domu połączone są tzw. przewiązką. Również dach informuje o wyjątkowości domu: zazwyczaj stosuje się zadaszenie dwuspadowe, jednak ze względu na wszelkie wystające elementy np. mansardy wymagana jest bardziej skomplikowana manipulacja projektem zadaszenia, niż ma to miejsce w przypadku standardowego domu.

Pewnikiem jest również dom z werandą w stylu amerykańskim. Może być niewielka, jednak jest ona wyznacznikiem amerykańskiego trendu, jaki panuje w budownictwie tego typu, a więc zdarza się, że większe projekty posiadają aż dwie werandy lub tarasy. Okna są oczami domu, a te spoglądają na nas z bardzo niskiego poziomu. Posiadają szerokie obramowania, łuki i wykusze. Bardzo często posiadają inne kształty i ?mrugają? do nas zalotnie ukrywając spojrzenie za okiennicami. Nieodłączni towarzysze okien, parapety zaprojektowane są w taki sposób, aby istniała możliwość stworzenia tzw. bay window, czyli parapetów do siedzenia, tak bardzo uwielbianych przez miłośników poduszek, zaczytanych romantyków i posiadaczy kotów.

Podsumowanie

Domy w stylu amerykańskim projekty posiadają tak opracowane, aby zapewnić mieszkańcom jak najlepszy komfort użytkowania. Stąd właśnie wysokie sufity, szerokie schody, przestronne wnętrza: otwarte pomieszczenia dzienne tj. kuchnia, salon czy jadalnia, natomiast jasno wydzielone miejsca wypoczynku tj. sypialnie (bywa, że posiadają również osobne łazienki i garderoby) i gabinety, czy swobodny dostęp do garażu. W domach amerykańskich często rezygnuje się z piwnic na rzecz pomieszczeń nad garażem, tzw. strychów.

Dodaj komentarz