Dlaczego warto zainwestować w ogród zimowy?

Piękny ogród zimowy to marzenie wielu z nas. To w nim można z łatwością odpocząć, nabrać dystansu do problemów dnia codziennego i nabrać sił do dalszych wyzwań. Ale to nie jedyne zalety domowej oranżerii. Może być przechowalnią delikatnych roślin ogrodowych na czas jesienno-zimowy, ale też pozwala na realne zmniejszenie wydatków, jakie ponosi się za ogrzewanie domu.

Ogród zimowy z drewna

drewniane ogrody zimoweJeśli dysponujemy miejscem lub chcemy przebudować taras, warto rozważyć założenie ogrodu zimowego. Dobrze zaaranżowane miejsce tego typu szybko może stać się ulubionym pomieszczeniem w całym domu. By jednak tak się stało, trzeba dobrze zaplanować jego konstrukcję oraz położenie. Najlepiej, by wychodziło się z niego bezpośrednio do ogrodu. Szklane ściany sprawiają ponadto, że miejsce to jest mocno odsłonięte, lepiej więc, by nie wychodziło na ulicę czy posesję. Bardzo dobrym pomysłem jest inwestycja w drewniany ogród zimowy. Nie tylko doskonale się prezentuje, ale też łatwo w nim stworzyć właściwy klimat. Odpowiednio zbudowany przy użyciu dobrej jakości materiałów stanowi bufor cieplny, co pozytywnie wpływa na bilans energetyczny całego budynku, zmniejszając wydatki za ogrzewanie. Jesienią i zimą zapobiega ucieczce ciepłego powietrza z domu, latem zaś przejmuje całe promieniowanie, dzięki czemu w pozostałych pomieszczeniach budynku jest chłodniej.

drewniane ogrody zimoweKonstrukcję ogrodu zimowego trzeba bardzo dobrze przemyśleć i zaplanować. Musi być stabilna, ale i wytrzymała. Dobrej jakości są profile drewniane, które klejone są warstwowo. W ten sposób wykazują odporność na odkształcenia i są wytrzymałe. Niekiedy można też spotkać konstrukcje z litego drewna, w przypadku których surowcem jest buk, mahoń, dąb lub różne gatunki drewna egzotycznego. Jest ono ciśnieniowo impregnować środkami o działaniu grzybobójczym i owadobójczym. Profile następnie się maluje bejcą lub specjalną farbą do drewna. Są one najczęściej szerokie, ale też niezwykle efektowne. Emanują naturalnością i ciepłem, co jednak najważniejsze – są trwałe. Prawidłowo pielęgnowany drewniany ogród zimowy może pozostać w niezmienionej formie przez nawet kilkadziesiąt lat (odświeżenia wymagać może jedynie farba).

Ogród zimowy o niepowtarzalnym charakterze to marzenie wielu z nas. Jest nie tylko ozdobą domu, od razu też zwraca uwagę, ale również pozwala na spokojny wypoczynek wśród zieleni. Dzięki takiemu rozwiązaniu można mieć kontakt z naturą i wyjątkowy klimat bez wychodzenia z domu. Takie otoczenie sprzyja odpoczynkowi, ale też pozwala wypić kawę w bardzo przyjemnej atmosferze.

Dodaj komentarz