Taras

Dlaczego trzeba zadbać o hydroizolację tarasu?

W obecnym czasie coraz większa liczba osób zaczyna zdawać sobie sprawę z konieczności hydroizolacji tarasu, ale także i innych ważnych miejsc w budynku. Odpowiednie hydroizolacyjne zabezpieczenia są powszechnie stosowane zarówno na elewacji budynku, jak też i w jego wnętrzach. Zastosować je należy wszędzie tam, gdzie występować będzie największe ryzyko rozwoju pleśni czy też wilgoci.

TarasPomieszczeniem, w którym w szczególności zadbać należy o wykonanie hydroizolacji, jest z pewnością łazienka. Jest to bowiem to pomieszczenie w domu, gdzie najczęściej rozwijają się grzyby i zarodniki pleśni. Problem ten spowodowany jest najczęściej przez przenikającą wilgoć przed podłogę. Dlatego też problemem tym dotknięte mogą być te łazienki, gdzie zadbano o kompleksową hydroizolację wszędzie, oprócz stropu. W szczególności właściwa izolacja przed wilgocią jest niezbędna w tych łazienkach, gdzie zlokalizowane są prysznice bez brodzika. Do zabezpieczenia łazienki można zastosować na przykład polimerową, płynną folię izolacyjną. Folia taka nanoszona jest i aplikowana bezpośrednio pod płytkami, gdzie będzie tworzyć nieprzepuszczalną dla wody barierę. Zastosowanie takiej folii w łazienkach warto przemyśleć z tego względu, że jest ona w dużym stopniu elastyczna.

TarasTym samym nie ma ryzyka, że na skutek różnych obciążeń taka bariera utraci w pełni lub częściowo swoją skuteczność. Podobnie niezbędne może się okazać zastosowanie właściwej hydroizolacji balkonu czy też tarasu. To właśnie te miejsca budynku będą mocno narażone na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych, ze względu na ich półotwarty charakter. W takich przypadkach zastosować należy takie materiały, które będą miały chociaż częściowo elastyczny charakter. Obciążenia wynikające ze zmiennych temperatur, nasłonecznienia czy intensywnych opadów są w takich właśnie miejscach bardzo silne. Im większa powierzchnia objęta ma zostać hydroizolacją, tym materiał zastosowany w takich celach powinien być bardziej elastyczny. W największych powierzchniowo tarasach zastosować już należy masę asfaltowo-kauczukową, zdecydowanie najlepiej sprawdzające się jako zabezpieczenie tarasu czy też balkonu.

Dzięki tym skutecznym materiałom uda się zachować spójność konstrukcji nośnej budynku praktycznie przez nieograniczony czas. To właśnie wilgoć stanowi dla większości budynków największe zagrożenie, jeżeli mowa jest o ich integralności. Dodatkowo, można w ten sposób zachować na dłużej korzystne efekty przeprowadzonych prac remontowych w łazience czy też na tarasie.