Układanie trzciny na dachu

Czy trzcina sprawdzi się jako pokrycie dachu?

Układana na dachu strzecha nie kojarzy się już z bylejakością i biedą, wręcz przeciwnie, poszycia wykonane z trzciny coraz częściej można zobaczyć na odrestaurowanych dworkach lub eleganckich zajazdach. Tego typu pokrycia dachowe wykonuje się także na budynkach mieszkalnych, ponieważ posiadają one liczne zalety. Wykonanie dachu z trzciny warto zlecić dekarzom, którzy mają w tym doświadczenie, ponieważ jest to trudniejsze od kładzenia standardowego pokrycia. Trzeba pamiętać także o tym, że jest to drogie rozwiązanie. Trzcina zdecydowanie nadaje się na pokrycie dachu.

Układanie trzciny na dachu, powrót klasycznej metody izolacji

Układanie trzciny na dachuDo tego celu wykorzystuje się trzcinę jednoroczną, zrywaną w okresie jesiennym. Następnie jest ona suszona, przycinana i wiązana w snopki. Pojedynczy snopek ma długość od 140 do 200 centymetrów. Dach z trzciny świetnie radzi sobie z warunkami atmosferycznymi. Strzecha jest szczelna ? woda wsiąka w nią najwyżej na kilkanaście milimetrów. Po opadach dach szybko schnie, dzięki czemu nie pleśnieje. Także promienie słoneczne nie powodują szybkiego niszczenia dachu. Silne opady gradu i śniegu nie są w stanie uszkodzić dachu z trzciny. Pokrycie tego typu dobrze sprawdzi się także w regionach morskich, ponieważ wykazuje wysoką odporność na zasolenie oraz wysokie pH. Chcąc dowiedzieć się, na czym polega układanie trzciny na dachu, warto porozmawiać z doświadczonym dekarzem.

Układanie trzciny na dachuNiektóre ekipy dekarskie specjalizują się w pokryciach wykonanych z trzciny. Posiadacze trzcinowej strzechy nie muszą obawiać się o obecność szkodników. W dawnych czasach, kiedy do wykonywania strzechy używano słomy, gnieździły się w niej gryzonie. Stosowana obecnie trzcina nie stanowi dobrego schronienia i nie ma w niej ziarna, które przyciągałoby myszy. Ważną zaletą trzciny jest także jej wysoki poziom izolacji termicznej. Latem w budynku pokrytym strzechą jest chłodno, a zimą ciepło. Niski współczynnik przenikania ciepła, który wynosi około 0,35 wata na metr kwadratowy, oznacza, że koszt ocieplenia budynku nie będzie przesadnie wysoki.

Kładąc dach z trzciny, trzeba pamiętać, że materiał ten jest wrażliwy na ogień. W formie zabezpieczenia trzeba koniecznie wykonać instalację odgromową oraz zaimpregnować dach materiałem ogniotrwałym. W ten sposób można skutecznie poradzić sobie z zagrożeniem, jakim jest dla trzcinowego dachu ogień. Jest to poszycie, które z pewnością wyróżnia się estetyką, ale chcąc utrzymać je w dobrym stanie, trzeba je regularnie konserwować. Posiadanie dachu krytego strzechą jest wygodne i bezpieczne, chociaż nie należy do najtańszych.