osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznej

Czy metoda iniekcji krystalicznej jest skuteczna?

Jednym z najbardziej szkodzącym konstrukcjom budowlanym czynnikom jest wilgoć. Woda najbardziej zagraża ścianom fundamentowym oraz piwnicznym, ponieważ w tych miejscach może ona pochodzić aż z trzech źródeł. Pierwszym z nich jest woda gruntowa, która może działać bezpośrednio wywierając ciśnienie na hydroizolacje i prowadzić do jej zniszczenia, lub być podciągana przez kapilary i w ten sposób wchłaniana przez beton.

Osuszanie w sposób nieinwazyjny

osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznejOprócz tego podziemnym fragmentom konstrukcji zagraża woda opadowa oraz kondensująca się wewnątrz pomieszczeń para wodna. Zawilgocenie konstrukcji przede wszystkim powoduje jej osłabienie. W przypadku starych kamienic jest to bardzo niebezpieczne. Problem ten spotykany jest również w nowych obiektach, w których przyczyną zawilgocenia muru najczęściej są błędy wykonawcze. Czasami nie ma możliwości usunięcia warstwy gruntu znajdującej się wokół budynku i odtworzenie hydroizolacji, ponieważ jest to zbyt czasochłonne i kosztowne. Jest to niemożliwe również wtedy, gdy bardzo blisko budynku znajduje się już nowy obiekt i odkrycie fundamentów mogłoby przyczynić się do uszkodzenia jego konstrukcji. W takim przypadku należy sięgnąć po inne metody radzenia sobie z zawilgoceniem. Wśród licznych firm budowlanych i remontowych coraz częściej znajdziemy takie, które oferują prawidłowe osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznej. Jest to prawie bezinwazyjny sposób radzenia sobie z wodą. Prace należy zacząć od dokładnego wysuszenia konstrukcji.

osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznejW tym celu wykorzystuje się specjalne nagrzewnice. Oprócz tego robotnicy muszą usunąć warstwę zmoczonego tynku oraz spoiny na głębokość kilku centymetrów. Ich osuszenie nie jest wystarczające, ponieważ najczęściej zawilgocenie przyczyniło się już do rozwoju niebezpiecznej dla człowieka pleśni oraz grzybów. Po dokładnym przygotowaniu podłoża wykonuje się otwory iniekcyjne. Są to wykonane pod kątem wiercenia, które powinny wchodzić w głąb przegrody na około ? jej głębokości. Średnica otworów zwykle nie przekracza 1,5cm, a odstępy między nimi wynoszą około 10-14cm. Otwory należy oczyścić, a następnie włożyć w nie specjalistyczne lejki, przez które będzie wpompowywana mieszanka uszczelniająca. Jej działanie polega na tym, że przez 48h jest ona wtłaczana w konstrukcję, a następnie związki chemiczne zaczynają tworzyć wiązania krystaliczne.

Dzięki temu, że otwory znajdują się bardzo blisko siebie, wchłonięta podczas iniekcji ciecz tworzy barierę dla wody, która cały czas napiera na fundament lub ścianę piwnicy. Tak wykonana izolacja wyróżnia się trwałością, dlatego zapewnia długotrwałą ochronę konstrukcji.

Dodaj komentarz