jednorazowy odbiór gruzu

Co zrobić z gruzem?

Gruz to nic innego jak pozostałości cegieł, pustaków, dachówek, czy skutego tynku. Ma on duże i małe kawałki różnych tworzyw, kolorów i faktur. Tworzy mieszankę odpadów, których nijak do budowy domu nie da się wykorzystać ? tam stosuje się tylko materiały nieuszkodzone, w całości. Jednak i gruzu nie trzeba od razu się pozbywać. Jest kilka sposobów na to, by go wykorzystać, a przy tym zaoszczędzić gotówkę.

Wykorzystanie gruzu

odpady z gruzuGruz można użyć podczas tworzenia podjazdu do garażu, ścieżek ogrodowych, czy pod wlewkę betonową pod altankę lub wiatę. Do uprzednio przygotowanego wykopu wrzuca się gruz, rozprowadza go następnie tak by był mniej więcej równo położony, a potem całość zalewa betonem. Sprawia to, że zużyjemy mniej materiału, więc zaoszczędzimy na betonie. A gruz stanowi świetne, mocne utwardzenie do gruntu ? gwarantuje solidny fundament i twarde podłoże. Nie zawsze jednak trzeba stosować mieszankę betonową. W przypadku chodnika ogrodowego można kawałki gruzu zmieszać z ziemią, całość wyrównać i na to kłaść np. kostkę czy płyty. Na chodnik nie działają takie siły jak na podjazd do garażu (ciężar samochodu), czy podstawę altany (duża konstrukcja). Nie zawsze zatem trzeba stosować specjalne mieszanki, a starczy zwykły gruz. Kolejnym zastosowaniem będzie wrzucenie go do ogrodu. Układa się z niego mały pagórek, a potem całość przysypuje ziemią. Potem można wysiać na tym trawę, zasadzić krzewy czy sukulenty.

jednorazowy odbiór gruzuTaki skalniak idealnie sprawdzi się przy płocie czy w rogu działki. Jednocześnie będzie ozdobą, nie będzie przeszkadzał np. podczas koszenia trawy, a do tego będzie naturalnym ,,ogrodzeniem? i zapewni więcej prywatności odgradzając nas od sąsiadów. Gruz można wykorzystać też jako podłoże pod budowę oczka wodnego lub też z ładniejszych fragmentów stworzyć kaskadę. Co jeśli jednak mamy już gotowy dom, ogród, małą architekturę a został nam gruz? Wtedy najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie jednorazowy odbiór gruzu – Kraków to miasto w którym na pewno znajdziemy firmy wykonujące takie zlecenia. Zwykle wtedy gruz pakowany jest do worków typu big-bag, albo też do kontenerów. Trzeba się tylko umówić na odbiór gruzu i problem z głowy. Firma może oczywiście podstawić nam zawczasu pojemnik na gruz.

Jak widać, gruz pozostały po budowie czy remoncie wcale nie musi stanowić problemu. Z powodzeniem wykorzysta się go do utwardzania czy drenowania terenu, dodatek do betonowej wylewki, czy do tworzenia skalników oraz oczek ogrodowych. Jednak zawsze opcją B jest mozliwość oddania go profesjonalnej firmie zajmujące się jego odbiorem i utylizacją.

Dodaj komentarz