Pierwszy eksperyment, który zainicjował rozwój technologii fotowoltaicznej miał miejsce w 1839 roku. Odpowiadał za niego Alexandre Edmond Becquerel. Zauważył, że podczas eksperymentu niektóre elektrody wystawione na działanie promieni słonecznych wytwarzają nieznaczną ilość energii elektrycznej. Tak zostało odkryte zjawisko fotowoltaiczne, które potwierdzono około 40 lat później.
Wyjątkowe moduły fotowoltaiczne full black
Dwóch brytyjskich naukowców podczas badania materiałów wykonanych z selenu zaobserwowało, że niektóre materiały mają zdolność do emisji impulsów elektrycznych pod wpływem światła. Kolejnym kamieniem milowym było opracowanie technologii produkcji krzemu monokrystalicznego. Miał w tym udział Polak, Jan Czochralski. Dzisiaj wykorzystuje się już panele trzeciej generacji, które posiadają znacznie lepsze parametry, są wydajniejsze i mogą pracować nawet przez czterdzieści lat. Jedną z innowacji jest umieszczenie paneli fotowoltaicznych na czarnym podłożu. Tak właśnie powstały moduły full black. Charakteryzują się one innym wyglądem, który łatwiej dopasować do estetyki budynku. Umieszczenie modułów na czarnym podłożu sprawia, że są one pozbawione charakterystycznych białych kropek. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w miejscach, w których panele są widoczne z bliska. Wysokiej jakości moduł fotowoltaiczny full black musi być wykonany z wyższej jakości ogniw, ponieważ szybciej absorbuje ciepło.
Wynika to z jego wyższej podatności na absorbowanie promieniowania podczerwonego. Tego typu moduły dobrze sprawdzają się na przykład na dachach hoteli, obiektów użytkowych i kulturalnych, gdzie liczy się estetyka. Moduły wyposażone są w jednolite czarne ramki. To dobra alternatywa dla klasycznych modułów i dachówki fotowoltaicznej. Optymalne jest umieszczenie modułów pod kątem trzydziestu stopni i od strony południowej. Kąt montażu nie powinien być mniejszy niż 15 stopni. Na dachu, który jest płaski, można zamontować panele, wykorzystując specjalne stelaże podtrzymujące, które pozwolą je odpowiednio ustawić. Elegancki design i wysoka jakość wykonania to największe zalety modułów full black.
Inwestor decydujący się na montaż instalacji fotowoltaicznej powinien przemyśleć wszystkie aspekty związane z wyborem modułów. Oprócz samego typu modułów warto zwrócić też uwagę na dokładną charakterystykę ogniw. Sprawność takich modułów może wynosić od 12 do 22 procent. Wynika to z zastosowania ogniw monokrystalicznych, które charakteryzują się większą odpornością na nagrzewanie od promieni słonecznych.