serwisujące instalację pv

Co należy wiedzieć o serwisowaniu instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika to coraz częściej montowana instalacja. Obecnie wiele gospodarstw i domów decyduje się na inwestycję w odnawialne źródła energii. Jednak, by cieszyć się z bezawaryjnej pracy paneli należy poddawać je regularnym przeglądom. Zapobiegnie to poważnym uszkodzeniom, pożarom, zaburzeniom w działaniu instalacji elektrycznej i innym szkodom związanym z niesprawnymi ogniwami fotowoltaicznymi. Wiele firm, które zajmują się montażem fotowoltaiki wymaga, by corocznie dokonywać przeglądów, aby utrzymać gwarancję producenta.

Dlaczego zlecenie usług firmom serwisującym instalacje jest ważne?

serwisujące instalację pvNowoczesne ogniwa są praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe, jednak wymagają zerknięcia na nie, co jakiś czas. Uznane firmy serwisujące instalację pv wychwytują wszelkie nieprawidłowości w działaniu i niezwłocznie podejmują się ewentualnych napraw. Zakres przeprowadzanych usług zawsze ustalany jest indywidualnie z klientem. Podczas prac serwisowych można spodziewać się oceny całej instalacji, sprawdzenia zabezpieczeń oraz czy wszelkie elementy podatne na korozję są w dobrym stanie. Ponadto konserwacja obejmuje badania kamerą termowizyjną, pomiar parametrów elektrycznych, czyszczenie oraz sprawdzenie przewodów prądu w przypadku instalacji naziemnej.

serwisujące instalację pvSytuacje, w których należy wezwać serwisanta to: inwerter pracuje za głośno, na modułach pojawiają się rysy, pęknięcia czy inne uszkodzenia, defekty złącz, zażółcenie lub zabrązowienie folii EVA, nagły spadek mocy instalacji lub wzrost rachunków za prąd. Jednak najkosztowniejsze usterki to m.in. pęknięcie szyby, efekt PID, czyli degradacja wywołana indukowanym napięciem, ślimacze ścieżki, które prowadzą do utraty sprawności ogniwa oraz wadliwa i odklejająca się folia ochronna. Nowoczesne panele uznawane są za samoczyszczące, jednak dwa razy do roku warto dokonać przeglądu stanu czystości instalacji. Nawarstwiający się osad z liści, kurzu i ptasich odchodów sam się nie usunie, dlatego profesjonalny serwis myjący rozwiąże sprawę.

Przeprowadzenie serwisu jest zalecane, ponieważ instalacja fotowoltaiczna utrzymywana jest pod napięciem. Wszelkie usterki mogą spowodować poważne straty. Przegląd gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale komfort i wydajność. Wszyscy Ci, którzy zdecydują się na założenie paneli fotowoltaicznych powinni zaznajomić się z ewentualnymi awariami, aby zapobiec prawdziwym szkodom. Jednak w takich wypadkach z pomocą przychodzą profesjonalne firmy, które zajmują się serwisowaniem ogniw. Przedsiębiorstwo, które bezpośrednio montowało system również powinno wziąć na siebie ewentualny przegląd, ponieważ wchodzi to w gwarancję użytkowania.