Modele siłowników do bram przewidziane są do konkretnych ciężkości skrzydeł i pracy pod określonym przeciążeniem. W przypadku bramy rozwieranej z dwoma skrzydłami waga jednego z nich przeważnie waha się w granicach od 20 do 50 kilogramów. Skrzydło bramy przesuwnej może być nawet trzykrotnie cięższe, ale jego ruch jest prostszy. Automatyka do bram to jednak nie tylko siłowniki, ale też urządzenie zasilające oraz sterujące.
Jak i gdzie zamówić automatykę do bram?
Centrala sterująca musi być wyposażona w odbiornik radiowy, który umożliwi zdalne otwieranie bramy. Ruch bramy może być kontrolowany przez fotokomórkę. Wiązka podczerwieni jest w stanie wykryć, czy na drodze skrzydła nie znajduje się przeszkoda i zatrzymać mechanizm, gdy zajdzie taka potrzeba. Jako uzupełnienie tego mechanizmu stosuje się także zabezpieczenie przed zgnieceniem. Natrafiwszy na przeszkodę, mechanizm nie zwiększy siły, a odwróci jej kierunek. W silnikach zasilanych napięciem 24 V wykorzystuje się moduł reagujący bezpośrednio na siłę nacisku, natomiast w urządzeniach napędowych na 230 V stosuje się enkodery zliczające obroty silnika w ciągu jednego cyklu. Urządzenia sterujące pozwalają na zaprogramowanie automatycznego domykania bramy, gdy minie określony czas. Za płynne wyhamowanie bramy na ostatnim etapie zamykania odpowiada elektroniczny hamulec. W kwestii takiej jak niezawodna automatyka do bram Lublin wyprzedza inne miasta w regionie. W stolicy województwa lubelskiego można znaleźć firmy, które zajmują się sprzedażą oraz montażem automatyki do bram, jej serwisowaniem oraz modernizacją.
Firmy te często posiadają szeroką ofertę w zakresie nowoczesnych rozwiązań: dodatkowych czujników, domofonów czy systemów alarmowych. Wybierając automatykę do bramy w Lublinie, można postawić na starsze urządzenia z silnikami 230 V lub nowsze 24 V. Dodatkowo sterownik musi zapewniać miękki początek oraz koniec pracy, aby zapobiec przedwczesnemu niszczeniu się systemu w wyniku szarpania. W ofercie lubelskich firm coraz częściej pojawiają się moduły sterujące pozwalające na integrację z systemem smart home. Zabezpieczenie przed utratą prądu może stanowić dodatkowy akumulator podtrzymujący. Wbudowany moduł GSM pozwoli otwierać bramę z dużej odległości, wykorzystując do tego aplikację na telefon.
W kwestii bezpieczeństwa przydatna będzie sygnalizacja świetlna. Funkcja awaryjnego wyjścia pozwala otworzyć lub zamknąć bramę w przypadku awarii mechanizmu lub braku dostępu do energii elektrycznej. Brama może otworzyć się wówczas częściowo lub całkowicie.