Wyróżniki:
- jasne drewno,
- czyste linie,
- proste rzeźbiarskie formy,
- powielane metodą sitodruku wzory i kolory.
skandynawski
Styl skandynawski to przede wszystkim prostota, funkcjonalność i wyczucie stylu. Oddaje hołd naturze i ekologicznym materiałom. Skandynawski design wyłonił się ze Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii i Irlandii. Mimo wielu cech wspólnych, każdy z tych krajów wniósł swój wkład w rozwój skandynawskiego designu Każdy z nich ma odrębny folklor, Różnią ich ornamenty, ale także zamiłowanie do nieco innej gamy kolorystycznej i kształtów. I tak np. we wzornictwie Finowie używają więcej czerni, Duńczycy szczególnie akcentują biel, Szwedzi preferują oszczędne formy. Łączy ich jednak jedno – przede wszystkim stawiają na wygodę, naturalność i prostotę, a główną zaletą ich projektów jest ich uniwersalność. Skandynawscy projektanci wychodzą z założenia, że to, co nas otacza ma być nieskomplikowane i funkcjonalne, ale również piękne.

W 1930r. w Sztokholmie zaprezentowano wystawę poświęconą wzornictwu skandynawskiemu, na której promowano masową, tanią produkcję. Jednak styl ten rozwinął się szczególnie w latach 50-tych. W związku z tym, iż kraje były odcięte od głównych szlaków handlowych, korzystały z zasobów do jakich miały dostęp. Dlatego wyodrębnił się stąd styl który czerpie w głównej mierze z natury. Twórcy stylu skandynawskiego często używali drewna tj. sosna, jesion, buk, dąb. W projektach dominują kolory takie jak szarości, beże, écru, błękity, zgaszone zielenie. Twórcy uważają, że używanie wielu kolorów urozmaica wnętrze I nadaje mu indywidualny charakter.

Meble są proste, ale często mają organiczne, zaokrąglone kształty, we wnętrzach używa się w je w oszczędnej ilości. Materiały zaczerpnięte są z natury, dlatego często wykorzystuje się drewno, wiklinę, kamień, skórę, wełnę, len. Obecnie twórcy skandynawscy nie stronią również od używania w swoich projektach plastiku. Wnętrza są projektowane na otwartym planie, zastosowanie luster optycznie powiększa małych przestrzenie. Dodatki miały naturalne formy i wykonane były ze szkła ceramiki, miały proste fabryczne wzory, wprowadzano również lustra powiększające małe przestrzenie

Jako że styl ten czerpie z przyrody, naturalne jest uwielbienie dla roślin we wnętrzach, które często umieszcza się w szklanych, przezroczystych naczyniach. Styl ten charakteryzuje się czystością, sterylnością i elegancją. Dzięki swej prostocie i funkcjonalności do dziś cieszy się uznaniem. Każdemu jest z całą pewnością znana marka IKEA, która przedstawia typowe dla stylu skandynawskiego funkcjonalne produkty.

Przedstawiciele:

Carl Malmsten, Bruno Mathsson, Kaare Klint, Alvar Aalto, Arne Jacobsen, Gösta Adrian-Nilsson’s, Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén, Erik Gunnar Asplund, Bruno Matthson, Josef Frank; Albin Amelin , Edvard Hald, Anders Beckman, Olle Eksell, Asplund and Sigurd Lewerentz, Ingegerd Torhamn, Astrid Sampe, Sixten Sason i Sigvard Bernadotte.Comment now!Trackbacks