Wyróżniki:
- eksponowanie struktury i instalacji,
- używana materiałów takich jak stal, chrom, szkło, kolorowy plastik,
- rury hydrauliczne, kable oraz inne instalacje stanowiły dekorację,
- stonowana kolorystyka w wystroju wnętrz,
- światło nadawało charakter wnętrzom.

high tech

Styl high tech jest odłamem postmodernizmu. Zaczął rozwijać się w latach 80-tych XX wieku. Szybki rozwój techniki, telekomunikacji, technologii spowodował, że w swoich projektach twórcy tego okresu zaczęli eksponować konstrukcje i instalacje w architekturze, wnętrzach. Wykorzystywano nowoczesne materiały takie jak stal, beton, szkło, tworzywa sztuczne. Typowe było afiszowanie tego co zazwyczaj starano się ukryć np. rury ze stali, armaturę, przewody, kable, windy. W stylu high-tech, elementy te służą jako rodzaj dekoracji, bez których koszt, nie ma miejsca jest w tym stylu wnętrza.

Architekci high tech dożyli do zintegrowania wyposażenia technicznego z architekturą i strukturą budynku, co miało czynić te systemy widocznymi i maksymalnie wzmacnia ich oddziaływanie zarówno funkcjonalne, jak i wizualne. W stylu high tech technologia stała się dominującą stroną każdego budynku i wnętrza Cechy architektury high-tech są nieco zróżnicowane, ale wszystkie zawierały i eksponowały elementy techniczne. Szklane ściany i konstrukcje stalowe były niezwykle popularne. Wnętrza stanowiły dużą otwartą przestrzeń, starano się osiągnąć optymalny porządek, funkcjonalnie logicznie rozwiązać problem potrzeb danej przestrzeni.

Charakterystyczna była prostota, elegancja wykorzystania przemysłowych elementów. Elementem dekoracyjnym były prefabrykanty np. fiolki, probówki laboratoryjne, które stanowiły wazony na kwiaty. Z kolei meble miały proste, geometryczne kształty. We wnętrzach zaczęto wykorzystywać żaluzje, które stanowiły swoisty rodzaj nowoczesnego ornamentu. Kolorystyka wnętrz high-tech jest raczej chłodna i stonowana, co podkreślało oświetlenie kolorowe niebieskie, fioletowe, często jarzeniowe, techniczne. Światło jest ważnym elementem tego stylu, które najczęściej pochodzi od punktowo rozmieszczonych halogenów. W przeciwieństwie do wnętrz industrialnych, mogą znaleźć się tu również miękkie tkaniny.

Przedstawiciele:
Norman Foster, Nicholas Grimshaw, Michael Hopkins, Renzo Piano, Richard Rogers.Comment now!Trackbacks