Fundamenty

Bloczki fundamentowe – kilka praktycznych informacji

Budując dom, blok czy jakąkolwiek inną budowlę, kluczową sprawą są właściwie postawione fundamenty. Dzięki nim dom stoi stabilnie, pewnie i jest bezpieczny w użytku. Szczególnie chętnie stosowane są w tym celu bloczki fundamentowe. Ciężkie masywne bryły świetnie izolują wnętrza budynków, chroniąc je przed przedostaniem się do środka zimnego powietrza.

Solidne bloczki fundamentowe

FundamentyPosiadają równe symetryczne powierzchnie. Przestrzenny prostokątny kształt sprawia, że bloczki bardzo łatwo mocuje się w gruncie. Bryły idealnie do siebie przystają. Wygodny sposób montażu sprzyja temu, że nie trzeba stosować metody deskowania, która polega na budowaniu na powierzchni fundamentowej drewnianej konstrukcji zalewanej masą betonową. Dzięki temu, że deskowanie nie jest wymagane, budowa idzie sprawniej i szybciej. Dzięki swojej budowie, boczki są niezwykle wytrzymałe i odporne na różne czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, deszcz, słońce czy grad. Nie są podatne na wilgoć czy zniszczenia mechaniczne, jak uderzenia, zarysowania, kruszenie czy pęknięcia. Decydując się na ich zakup należy wiedzieć, że istnieją dwa typy bloczków. Pierwszy, o którym tu mówimy, to bryły betonowe, natomiast drugi określany jest jako bloczki zalewowe. Nie mają one w środku wypełnienia, więc sposób budowy fundamentów z ich użyciem również wygląda inaczej. Mianowicie, po ułożeniu bloczków zalewowych całą powierzchnię fundamentów zalewa się betonem.

FundamentyZ zakupem tych materiałów nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów. Każda dobrze zaopatrzona hurtownia czy market budowlany posiada na stanie solidne bloczki fundamentowe Łódź, Poznań, Lublin czy Bydgoszcz to przykłady polskich miejscowości, w których prawdopodobnie znajdziemy dobry punkt usługowy, sprzedający materiały tego typu. Kwestię dobrania właściwych fundamentów określa się już na wczesnym etapie, gdy tworzymy projekt budynku. Badania geotechniczne, przeprowadzane przed rozpoczęciem budowy, służą rozpoznaniu gruntu, na jakim stać ma konstrukcja. Jego właściwości i uwarunkowania decydują o tym, w jaki sposób i jaką metodą mają zostać położone fundamenty. Przystępując do tworzenia wykopu pod bazę budowli, należy oczyścić jego przestrzeń od wierzchniej warstwy ziemi. Wokół konturów wykopu musimy zrobić specjalny tuner szeroki na około 1 metr. Jego głębokość oblicza się na podstawie projektu.

Przystępując do właściwej budowy fundamentów, stosuje się zaprawę cementową lub specjalne kleje budowlane, za pomocą których spaja się ze sobą poszczególne bryły. Budowa fundamentów poprzedzona jest wieloma przygotowaniami, szczególnie badaniami gruntu i właściwie wykonanym wykopem. Stanowią bazę pod cały budynek, dlatego ten etap budowy wymaga precyzji i dokładności działania.

Dodaj komentarz